Mehmetçik Afganistan’da riskli bölgeye kaydırılıyor

  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Afganistan’da görev yapan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ndeki (ISAF) Türk askerlerin sayısının artırılacağı ve Kabil’e oranla daha yoğun çatışma yaşanan güney bölgesine kaydırılacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna gerekçe olarak da “Kabil’in güneyinde ISAF güçlerine saldırı ihtimali yüksek” bilgisi veriliyor. Türkiye’nin ISAF’taki askerî gücünün 260’tan 900’e çıkarılması geçtiğimiz aylarda kararlaştırılmıştı. ABD, ISAF’tan bağımsız olarak yürüttüğü “Sürekli Özgürlük Hareketi” ile ISAF’ın birleşmesini önermiş, teklif kabul edilmemekle birlikte Taliban ve El Kaide militanlarıyla daha etkin mücadele için yönetimlerin birleştirilmesi kararlaştırılmıştı. Bu durumun ISAF’ın görev tanımını değiştirmeyeceğini vurgulayan yetkililer, “Terörle mücadele, ISAF’ın görev tanımında yer almayacak; ama terörist saldırılara karşı koyacaklar. Kabil’in güneyi, Taliban’ın daha etkin olduğu ve saldırıların beklendiği bir bölge” sözleriyle bekleyen tehlikeyi haber veriyor.

Türkiye’nin NATO üyeliği Avrupa sürecinde avantaj

Türk askerlerinin yeni görevi, NATO ile ilişkiler konusunda kamuoyunun yakından ilgilendiği konuların başında gelse de ‘Soğuk Savaş’ın bitmesinin ardından yaşanan zorunlu değişimi anlatma çabasındaki NATO yetkilileri, “Bizi yalnızca askerî bir kurum olarak değerlendirmeyin” vurgusu yapıyor. Pakistan depreminin ardından yapılan insanî yardımla da bu görüş güçlendirilmeye çalışılmıştı.

Türkiye, NATO’nun bütün operasyonlarına katılarak ittifak içindeki konumunu güçlendiriyor. Brüksel’de görev yapan bir Türk yetkili, “Türkiye’nin NATO içindeki gücü, AB üyeliği yolunda önemli bir avantaj oluşturuyor.” yorumunda bulunuyor. Aynı kaynak, Türkiye’nin NATO içinde Kıbrıs Rum Kesimi’ne yönelik tutumunun değişmeyeceğini belirtiyor. “PKK’nın terör örgütü olduğu yayınlanacak yeni listede yer alacak. Eğer liste yayınlanmazsa o zaman metnin içinde isim açıkça zikredilecek.” ifadeleriyle de Ankara’nın bir başka konudaki yaklaşımı ortaya konuluyor.

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle beliren yeni tehdit algılamasına göre kendisini yeniden yapılandıran NATO, Afganistan’da yürüttüğü operasyonla kuruluş anlaşmalarındaki görev tanımının dışına çıkmış durumda. Ancak kendi çalışanları ittifakın ‘dünya jandarmalığına soyunmadığını’ bunun da mevcut şartlarda mümkün olmadığını ifade ediyor. Tek başına yaptığı savunma harcaması, diğer 25 NATO üyesi ülkeden daha fazla olan ABD ise AB üyesi de olan bazı ülkelerin savunma harcamalarını milli gelirlerinin yüzde 2’sinin altına indirmesini sert ifadelerle eleştiriyor. ABD için bu oran yüzde 4’ün üzerinde. NATO koridorlarında sıkça yükselen tartışmalarda ise “NATO nereye kadar büyüyecek?” ve “NATO-AB ilişkileri ne olacak?” sorularına cevaplar aranıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious