Mehmetçik anıtı törenle açıldı

Mehmetçik anıtı törenle açıldı.16382
  • Giriş : 06.08.2008 / 18:19:00

Ankara'nın Polatlı ilçesinde Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Koç Holding'in işbirliğinde yapılan Sakarya Meydan Savaşı Mehmetçik Anıtı düzenlenen bir törenle açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'nın Polatlı ilçesinde Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Koç Holding'in işbirliğinde yapılan Sakarya Meydan Savaşı Mehmetçik Anıtı düzenlenen bir törenle açıldı.

Sakarya Zaferi'ni genç kuşaklara aktarmak amacıyla Polatlı Kartaltepe mevkiine yaptırılan "Mehmetçik Anıtı"nın açılışına, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve anıtın yapımını üstlenen Koç Holding adına Mustafa Koç ile Ali Koç katıldı. Törene, 30 Ağustos'ta Genelkurmay Başkanlığı görevini deviralacak olan Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ ile yeni Kara Kuvvetleri Komutanı, Jandarma Genel Komutanı Işık Koşaner de katıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ilgili yapılan tartışmalara ilişkin sorulara "İddia da sizin, cevap da sizin. Benim diyeceğim bir şey yok. İddia eden de sizsiniz, soran da sizsiniz. İlgili kurumlar bir şey olmadığını açıkladı" şeklinde cevap verdi. Ankara-Eskişehir arasındaki hızlı tren projesine ilişkin sorusu üzerine de Yıldırım, hızlı tren işletmeciliğine Avrupa'da başlayan 6'ıncı ülkenin Türkiye olacağını, dünyada ise Türkiye'nin 8. ülke konumuna geleceğini ve bunun önemli bir başarı olduğunun altını çizdi.

Bakan Yıldırım, kullanılan teknolojinin gelişmiş teknoloji ve yüksek hız olduğu için testlerinin defalarca yapılması gerektiğini ifade ederek, emniyette her hangi bir zaaf olmayacak şekilde tekrarlanmasına ihtiyaç bulunduğunu kaydetti. Yıldırım ayrıca, hedeflerinin yıl sonunda Ankara-Eskişehir arasını ticari seferleri hayata geçirmek olduğunu vurguladı.

Törende konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Büyük Taaruzun 22 gün sürdüğünü, bu savaşın tüm dünyaya Türklerin asla esir alınamayacağını gösteren önemli bir kanıt olduğunu vurguladı. Ardından Mehmetçik Anıtı'nın yapılmasında katkıda bulunanlara teşekkür eden Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, ayrıca günün anısına birer şiltde verdi. Anıtın kurdelesini Milli Savunma Bakanı, Ulaştırma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve Mustafa Koç beraber yaptılar.
Polatlı'nın 6 kilometre batısında 31 metre yüksekliğindeki dev Mehmetçik Anıtı'nın montajı tamamlanarak, 9 metrelik kaide kısmına da Sakarya Savaşı'nı anlatan rölyefler yer aldı. E-90 karayolu ile Eskişehir'den Ankara'ya gelenlerin Polatlı sınırında karşılayacak anıttın bir yanında dev Türk Bayrağı olacak. Ayrıca, hızlı tren yolu güzergahında bulunan anıt, demiryolu ile Ankara'ya yolculuk yapacakların dikkatini çekecek şekilde de yapıldı.

Anıtın açılışından hemen sonra ayrıca Sakarya Zaferi Panoramik Müzesi'nin temel atma töreni de gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*