Mehmetçik bir maceraya sokulmamalı

Mehmetçik bir maceraya sokulmamalı.10135
  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Mehmetçiğin Ortadoğu'da bir maceraya sokulmaması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sezer, son dönemlerde artan terör olaylarına da değinerek, "Türkiye, sınır ötesi operasyon yapmak için dış güçlerden izin almamalı" dedi.
Sezer, partisinin Adana İl örgütünce düzenlenen Akçatekir Beldesi Yayla Şenliği'ne katılmak üzere bu beldeye geldi. Halka hitaben yaptığı konuşmasında son dönemde yaşanan terör olaylarına da değinen Sezer, terörün sona erdirilmesi için Türkiye'nin sınır ötesi operasyonlarda dış güçlerden izin almaması gerektiğini belirterek, terörün geldiği noktanın herkesi kaygılandırdığını söyledi. Sezer, "Bunu ortadan kaldırmak için sosyal ve ekonomik tedbirler alınmalı. Sınırlarımızda güvenliğimizi sağlayamıyoruz. Türkiye bunu acilen yapmalı. Türkiye, bölgenin en güçlü ülkesi, sınır ötesi operasyon yapmak için dış güçlerden izin almaması gerekiyor. Teröre hiçbir zaman prim verilmez, teröre ne demek sabırla yaklaşıyoruz. Bu nasıl bir mantıktır anlayamıyorum. 1974 yılında da Kıbrıs'ta dış güçler izin vermedi. Ancak biz Kıbrıs'a gittik ve o günden bugüne kimsenin burnu kanamıyor" diye konuştu.

Ortadoğu'nun kan gölü haline geldiğini de ifade eden Sezer, hükümetin ise barışın sağlanmasında pasif kaldığını öne sürdü. Türkiye'nin Ortadoğu'nun en önemli ülkesi olduğunu vurgulayan Sezer, konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye yanlış dış politikalar nedeniyle çıkmaza sürüklendi. Ortadoğu'da kan gövdeyi götürüyor. Masum insanlar ölüyor. Yüzbinler ülkelerini terkediyor. Türkiye bu bölgenin en önemli ülkesi. Öyleyse bu kan niye dökülüyor? Türkiye üzerine düşeni yapmalı. Mehmetçik, Ortadoğu'da yeni bir maceraya atılmamalı. Türkiye üzerine düşeni, ateşkes sağlandıktan sonra, Birleşmiş Milletler nezdinde yapmalı."

Konuşmasında sık sık hükümeti eleştirilen Sezer, 3.5 yılda ülkeye bir çivi dahi çakılmadığını iddia etti. Ülkenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini anlatan Sezer, hizmet yerine, yatırımların engellendiğini, işsizliği azaltmanın önüne de engellerin çıkartıldığını söyledi. "Özel sektör yatırım yapmadığı gibi, devlet de yatırım yapmıyor" diyen Sezer, şöyle devam etti: "3.5 yılda 110 milyar dolar borca girildi. 80 yılda, 100 milyar dolar borç yapılırken, 3.5 yılda 110 milyar dolar borç yapıldı. Başbakan hiç bir sorumluluğu olmayan kişilere yetki veriyor. Bu kayıt dışı bir politikadır. Dış politikamız da ekonomimiz de kayıt dışı. Kayıt dışı yapanları siz de sandıkta kayıt dışı yapacaksınız. Devletin parası yolsuzluklara gidiyor. Tüyü bitmemiş yetimim hakkı yeniyor. Bunun hesabı mutlaka sorulacak. Bu hesap sandıkta sorulacak."

Konuşmaların ardından sanatçı Edip Akbayram bir konser verirken, çok sayıda partili Sezer'in yanına giderek fotoğrafını imzalattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious