Mehmetçik ile Jhony karşılaşırsa? (ANALİZ)

Mehmetçik ile Jhony karşılaşırsa? (ANALİZ).8106
  • Giriş : 22.10.2007 / 22:39:00
  • Güncelleme : 22.10.2007 / 22:52:27

Kuzey Irak’a operasyon yapılır ve Amerikan askeri ile karşılaşılırsak ne olur?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aslında bir faraziye! Velevki karşılaşıldı. Şartlar ABD'ye pek şans vermeyebilir.

Politik ve diplomatik düzlem açısından bu sorunun, yani “Kuzey Irak’ta Amerika ile karşılaşırsak ne olur” sorusu elbette sorulmalı.

Zaten meselenin bu kadar uzamasının ardında da bu yatıyor. Çünkü “reel-politik” kavramı, politikacı ve diplomatlara “orada artık Amerika var, hesap ona göre yapılmalı” fikri sabitini dayatıyor.

Yanlış mı? Değil! Ama askeri açıdan o kadar tartışmalı bir durum da yok ortada. Bu yüzden siyasi ve diplomatik mülahazalar ile ekonomik kaygılar “yokmuş” gibi davranılırsa, askeri açından ABD’nin bölgede Türkiye’nin karşısına çıkıp çıkmayacağı konusu o kadar müphem bir soru işareti değil.
Askeri denge!

Ama bu konuda illa politik değerlendirme yapılacaksa, şu temel argüman unutulmamalı, Türkiye’nin bölgeye girmesi halinde ABD’nin silahlı bir güç olarak karşı çıkması siyaseten çok zor.

Çünkü bu açık biçimde iki müttefikin ve temsil ettiği “bütün” değerlerin karşı karşıya gelmesi demek. Ve Washington gayet iyi biliyor ki Ankara hâla bölgenin en büyük domino taşı.

Bu taş ABD aleyhine yıkılırsa, bütün Ortadoğu için kurduğu oyunu ayakta tutmak artık imkansız hale gelir ve ABD’nin bölge için planladığı ve uyguladığı tüm senaryo çöpe gider.

Bu çok ama çok ciddi bir sonuçtur ve ABD’nin bunu göze alması hemen hemen imkansızdır. Kuşkusuz aynı politik risk Türkiye için de geçerli ama nihayetinde Türkiye bu bölgenin ülkesi. Siyasi-diplomatik yaralarını sarması daha kolay ve hızlı olacaktır.

Peki askeri açından durum ne? Garip biçimde, Kuzey Irak meselesi gündeme geldiğinde ABD ile yüzleşme riski sürekli söylenirken, karşımızda "nasıl bir yüz" olabileceği konusunda elle tutulur şeyler söylenmekten imtina ediliyor.

Oysa bunların çoğu matematik gerçekler ve yine çoğunu yadsımak imkansız. ABD’nin bölgede yaklaşık 120 ile 140 bin civarında askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious