Mehmetçik Kuzey Irak'a girdi!

Mehmetçik Kuzey Irak'a girdi!.8105
  • Giriş : 02.12.2007 / 02:25:00
  • Güncelleme : 02.12.2007 / 02:43:44

TSK, Kuzey Irak'a yönelik ilk sınır ötesi operasyonu gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Kuzey Irak'ta varlığı tespit edilen 50 - 60 kişilik bir gruba yönelik askeri operasyon düzenlendi.
 
Genelkurmay Başkanlığı Irak hudutlarında 50 - 60 teröriste müdahale edildiğini bildirdi. İhtiyaç olursa diğer unsurlarla da müdahale edilecek.

Genelkurmay, 28 Kasım'da hükümetten aldığı sınır ötesi operasyon yetkisinin ardından yaptığı ilk açıklamada, Hakkari ili Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik PKK'lı terörist grup tespit edildiğini, terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiğini belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

"01 Aralık 2007 günü istihbari çalışmalar kapsamında, Hakkari ili Çukurca ilçesinin güneydoğusunda Irak hudutları içinde, 50-60 kişilik bir PKK'lı terörist grup tespit edilmiştir. Söz konusu teröristler üzerine, bölgeye yakın durumda bulunan ateş destek vasıtaları ile yoğun bir uygulama yapılmıştır. Uygulama sonucunda terörist grubun önemli ölçüde zayiat verdiği, teknik vasıtalarla tespit edilmiştir. Bölgeye ihtiyaç duyulduğunda diğer unsurlarla da müdahale edilecektir."
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınırötesi operasyon konusunda yetkilendirildiğine ilişkin açıklaması üzerine yöneltilen "Harekat emri olduğunu mu anlamalıyız" sorusuna, "Arkadaşlar ifademe lütfen dikkat edin, saptırılmasın. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 28 Kasım itibariyle yetkilendirilmiştir, çerçevesi o yetkinin içerisindedir" karşılığını vermişti.

Bir soru üzerine "Biliyorsunuz 17 Ekim’de tezkereyi TBMM’den aldık. Bu karar üzerine ayın 24’ünde Genelkurmayımıza, daha önce Genelkurmay Başkanımızın da açıkladığı gibi talepleri ile alakalı yazımı yazdım. Buna karşın Genelkurmay Başkanlığımızın da 1 Kasım’da talepleri ile ilgili yazı bana geldi. Ve ardından 28 Kasım günü bizler de Bakanlar Kurulu kararımızı aldık ve Cumhurbaşkanımızın onayıyla şu anda sınırötesi operasyona ilişkin Türk Silahlı Kuvvetlerimiz yetkilendirilmiştir" diyen Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin "Harekat emri olduğunu mu anlamalıyız'" sorusuna ise şu yanıtı verdi:
 
"Arkadaşlar ifademe lütfen dikkat edin, saptırılmasın. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz 28 Kasım itibariyle yetkilendirilmiştir. Çerçevesi o yetkinin içerisindedir"

ANLIK İSTİHBARAT PAYLAŞIMI
 
"ABD Büyükelçisi’nin bir açıklaması oldu. Anlık istihbarat paylaşımının başladığı, sonuçlarının Türk yetkililer tarafından açıklanması gerektiğine yönelik. Buna ilişkin somut bir sonuç var mı'" sorusu üzerine ise Başbakan Erdoğan, "Biliyorsunuz, Amerika ziyaretimizde bu Sayın Başkan Bush’un da ifadesi. Daha önce bu anlık istihbarat paylaşımı ne yazık ki olmuyordu. Bunu kendilerine de ilettik. Kendileri de onu bize açıkça ifade etti. Paylaşım böyle bir hafta, onbeş gün, bir ay, dört ay sonra olmaz. Bu anlık olmalıdır. Bununla ilgili şu anda bir müşterek çalışma başlamış vaziyette. Bunların detayları anlatılmaz, konuşulmaz yapılır. Ama şu anda uyumlu mutabakat içerisinde bir çalışma olduğunu biliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious