Mehmetçik son teknoloji ile yenileniyor

Mehmetçik son teknoloji ile yenileniyor.20702
  • Giriş : 04.01.2009 / 22:30:00
  • Güncelleme : 04.01.2009 / 22:31:51

Mehmetçiklerimiz artık günün en gelişmiş teknolojileri ile donatılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Savunma Bakanlığınca gündeme alınan bir modernizasyon projesi ile Mehmetçik günün en gelişmiş teknolojileri ile donatılacak.

Dünyanın en büyük silahlı kuvvetleri unsurları arasında gösterilen Türk Silahlı Kuvvetleri için gündeme alınan ''Tek er Modernizasyon'' projesinin hayata geçirilmesine yönelik ilk toplantı, geçtiğimiz hafta içinde ilgili savunma kuruluşlarının katılımı ile Ankara'da gerçekleştirildi.

Türk savunma sanayii kuruluşlarının ürünlerinin de yer aldığı bir serginin de gerçekleştirildiği sempozyumda, özellikle günümüzde asimetrik tehdidin yayılması ve teknolojinin gelişimi sonucunda muharebe alanındaki erin yepyeni bir biçimde donatılması gerçeğinden yola çıkılarak ''tek er projesi'' ile ilgili yapılacak çalışmalar gözden geçirildi.

Yapılan sunumlarda Mehmetçiğin yeniden donatılması konusunda gündeme alınan tek er modernizasyonunun elektronik, iletişim, silah, korunma, sağlık, giysi, bot ve eğitim gibi geniş bir teknoloji yelpazesine yayıldığı; ama bunların bütünsel bir yaklaşımla geniş kapsamlı bir programla ele alınmasının gerekli olduğu vurgulandı.

-ÜRÜNLERİN TANITILDIĞI SERGİ DÜZENLENDİ-

Sempozyumda ayrıca projede görev alacak olan çeşitli kuruluşlarının ürünlerinin yer aldığı bir sergi de düzenlendi.

SSM'nin ev sahipliğinde Kara Kuvvetleri EDOK ve Milli Savunma Bakanlığının desteği ve Savunma Sanayii Derneği önderliğinde gerçekleştirilen Tek Er Modernizasyonu Sempozyum ve sergisinde Türk Silahlı Kuvvetlerinden de çok sayıda üst düzey yetkili ve ileri teknoloji uygulamaları ile orduya hizmet veren çok sayıda sanayici katıldı.

Burada, Tek Er Modernizasyon konusunda diğer ülkelerde yürütülen programlar ve bu kapsamda geliştirilen teknolojiler ele alındı.

Daha sora yapılan bir dizi sunumda Türkiyede savunma sanayi üreticilerinin bu konudaki yetenekleri ve düşünceleri anlatıldı. 23 kuruluş ürünlerinin sergilendi. Sempozyumda görüşülen konuların bir rapor haline getirilerek Milli Savunma Bakanlığına sunulması da kararlaştırıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*