Mehmetçik tipiye rağmen PKK'ya ait iki kampı imha etti

Mehmetçik tipiye rağmen PKK'ya ait iki kampı imha etti.20915
  • Giriş : 26.02.2008 / 08:20:00

Kara harekâtının 4. gününde etkisini artıran kar yağışı, Amedi, Hakurk ve Kanimasi bölgelerinde tipiye dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Buna rağmen ilerleyişini sürdüren Mehmetçik, Irak içinde yaklaşık 35 kilometre derinliğe indi. Komandolar, PKK'nın Kandil'den sonraki en büyük iki kampı Zap ve Hakurk'u imha etti. Özel birlikler Kandil'e doğru ilerliyor.

Terör örgütünü imha etmek için sınır ötesi harekât başlatan Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Irak'taki soğuk ve yağışlı havaya rağmen ilerleyişini sürdürüyor. Harekâtın 4. gününde etkisini artıran kar, özellikle Zaho, Amedi, Hakurk ve Kanimasi bölgelerinde tipiye dönüştü. Görüş mesafesi yüksek yerlerde 2 metreye kadar düştü. Ancak şiddetli yağış ve fırtına Mehmetçiğin hızını kesemedi. Irak'ın içinde yaklaşık 35 kilometre derinliğe inen komandolar, PKK'nın Kandil'den sonraki en büyük kampları olan Zap ve Hakurk'u imha etti. Bölgedeki Avaşin, Çemço ve Metinan'da önceki gece büyük çatışmalar yaşandı. Sarp kayalıklarda tuzaklarla dolu bir savunma hattı oluşturan teröristler, Mehmetçiğe daha fazla direnemedi. Birliklerin istikametleri üzerinde bulunan 30 hedef F-16'lar tarafından vuruldu. Hava bombardımanının yardımıyla militanların mukavemetini kıran özel birlikler, Amedi, Kanimasi ve Kandil'e doğru ilerliyor. Arazi yapısını iyi bilen köy korucuları da öncü kuvvetlerle birlikte hareket ediyor. PKK'nın, Hakurk kampına hakim noktadaki Kelareş bölgesinde büyük kayıplar verdiği belirtiliyor. Şemdinli'den Kuzey Irak'a giren timler bu alana yerleşirken, Kelareş'in doğusuna da (Kandil'in kuzeyi) İran güvenlik güçleri konuşlandı. Yazılı bir açıklama yaparak harekâtla ilgili son durumu anlatan Genelkurmay, askerlerin oluşturduğu çemberi yarmaya çalışan teröristlerin önceki gece ağır zayiata uğratıldığını duyurdu. Çatışmalarda 41 terörist öldürülürken, 2 asker şehit düştü. Böylece harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 153'e yükseldi. Açıklamada ilginç bir bilgiye yer veren Genelkurmay, genelde bağımsız hareket eden yabancı uyruklu teröristlerin 'örgütün silahlı yapısını ele geçirmeye çalıştığını' vurguladı.

Şiddetli tipiye rağmen ilerleyen Mehmetçik, iki kampı imha etti

Güvenlik güçleri, kara harekâtının dördüncü gününde de yoğun kış şartlarına rağmen kararlı mücadelesini sürdürdü. TSK'nın yoğunlaştığı Kuzey Irak'ın Metina ve Amedi bölgesinde şiddetli çatışmalar devam ederken, bölgede önceki geceden beri başlayan kar yağışı görüş mesafesini 2 metreye kadar düşürdü. Genelkurmay'dan dün yapılan açıklamada, uçakların ve silahlı helikopterlerin terörist mevzilerini vurmaya devam ettiği belirtildi. PKK' nın Kandil'den sonraki en büyük iki kampı Zap ve Hakurk'un da imha edildiği gelen bilgiler arasında.

Genelkurmay, 41 terörist öldürülürken, iki şehit daha verildiğini duyurdu. Böylece Kuzey Irak operasyonu kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı 153'e, şehit sayısı 17'ye yükseldi.

Önceki gün terör örgütüne büyük kayıplar verdirerek Zap ve Avaşin kamplarını teröristlerden temizleyen güvenlik güçleri, harekâtın dördüncü gününde teröristlerin yanı sıra etkili kar yağışıyla da mücadele ediyor.

Çatışmalarda 3 köy korucusu da şehit düştü. Türk ordusunun 90'lı yıllarda düzenlediği sınır ötesi harekâtlara da katılan köy korucuları arazi yapısını bildiklerinden öncü kuvvetlerle hareket ediyor. Bordo bereliler, komando ve jandarma özel harekât timleri, operasyonun en önünde yer alıyor. Güvenlik güçleri, Şemkil, Amedi ve Metina bölgesinin dışında da iki ayrı bölgede teröristlerle sıcak temas sağladı. Teröristlerin Haftanin bölgesindeki yüksek tepelere yerleştirdiği Doçka tipi uçaksavarları imha edilirken, Hakurk'taki Kelareş dağlarında da yine sıcak çatışmalar yaşandı. Terör örgütünün bir kampının da bulunduğu Kelareş'teki teröristlerle Şemdinli bölgesinden Kuzey Irak'a giren timler mücadele ediyor. Kelareş bölgesinin en doğusuna, yani Kandil'in kuzeyine de İran güvenlik güçleri konuşlanmış durumda.

Bölgede önceki gece başlayan ve etkisini artırarak devam eden kar yağışı nedeniyle kara operasyonuna hava desteği bir süreliğine sağlanamadı. Harekâtın üç günü boyunca Diyarbakır'da her saat başı savaş uçakları havalanırken, önceki gece kar yağışının yoğunlaştığı sürede Diyarbakır'dan uçak kalkmaması dikkat çekti. Hava şartları Şırnak ve Siirt'te de lojistik destek dışındaki helikopterlerin kalkışını etkiledi.

Cesetler tuzaklanıyor

Genelkurmay Başkanlığı, terör örgütünün, ölen militanlarının cesedini bombalarla tuzakladığını, kaçmak için zaman kazanmaya çalıştığını açıkladı. Örgütün daha önce Tunceli kırsalında da denediği bu yöntem şöyle: Çatışmada hayatını kaybeden militanların cesedinin altına pimi çekilen el bombaları yerleştiriliyor. Asker, teröristin yaralı olup olmadığını kontrol etmek amacıyla çevirdiği sırada bomba patlıyor. Örgüt ayrıca, içerisine bomba yerleştirdiği radyo ve telsiz benzeri cihazları da araziye bırakıyor. Radyo açıldığı sırada patlıyor ve büyük zarar veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious