Mehmetçik Zap kampına da girdi

Mehmetçik Zap kampına da girdi.30495
  • Giriş : 26.02.2008 / 09:20:00

Mehmetçik, Kandil dağının etrafındaki stratejik noktaları ele geçirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mehmetçik, PKK'nın Çemço, Havaşin ve Hakurk kamplarından sonra dün Zap kampına da girdi.

25-50 km derinlikteki bölgeyi kontrol altına alarak güneye ilerleyen Mehmetçik, Kandil dağının etrafındaki stratejik noktaları ele geçirdi.

Mehmetçik, PKK'nın Çemço, Havaşin ve Hakurk kamplarından sonra dün Zap kampına da girdi. 25-50 km derinlikteki bölgeyi kontrol altına alarak güneye ilerleyen Mehmetçik, Kandil dağının etrafındaki stratejik noktaları ele geçirdi.


Terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan 'Güneş Harekatı'nın 4. gününde Çemço Havaşin ve Hakurk kamplarından sonra Mehmetçik Zap'a da girdi. Yer yer 1 metreyi bulan karda tüm hızıyla devam eden operasyonda, önceki gece helikopterlerle Zap bölgesine indirilen Bordo Bereli komandolar, terör kampını ateş çemberine aldı. Kampın merkezine 1 km mesafede konuşlanan Mehmetçik güneye doğru ilerlerken, PKK'nın en büyük üssü Kandil dağına çıkan yolları tuttu.

25 KM KONTROL ALTINDA

Zap ve Haftanin kamplarıyla Çemço Vadisi'nde süren çatışmaların teröristleri etkisiz hale getiren Mehmetçik, 25-50 kilometre derinlikteki bir bölgeyi kontrol altına aldı. Çukurca ve Şemdinli'nin karşısında yer alan ve önceden boşaltılan Şamke, Sincer, Zewke, Serni, Bezlu, Sipandere, Nerwejuri, Carmenda, Hus, Benisra, Hile ve Benistan köylerinin bulunduğu bölgenin kontrolünü ele geçiren Mehmetçik, dün de PKK'nın önemli üslerinden Zap kampına girdi. PKK'nın Kandil'den sonra en önemli kampı olan Zap vadisi çevresine helikopterlerle önceki gün gece indirilen 'Bordo Bereli' timler ile Jandarma Özel Komando timlerinin, dün terör kampının merkezine 1 km mesafeye kadar yaklaştığı öğrenildi.

Kampın dört bir tarafının tank ve zırhlı birliklerle kuşatıldığı, şiddetli çatışmaların Çiya Reş ve Çemço Vadisi ve en stratejik noktalardan biri olan Sikefta kesiminde yoğunlaştığı belirtildi.

KANDİL'İN ÇEVRESİ SARILDI

TSK'nın Zap Kampı'na ele geçirmesiyle örgütün lojistik desteği kesilirken bölgedeki savunma gücünün de önemli ölçüde yok edildiği belirtiliyor. Teröristlerin kamptan Zap nehrinde hazır beklettikleri botlarla kaçtıkları öğrenildi. Zap ve daha kuzeydeki kampların ele geçirilmesiyle PKK'nın ana üssü Kandil dağına çıkan yolları da büyük ölçüde kuzeyden tutulmuş oldu.

BOMBALI TUZAKLAR İMHA EDİLDİ

Öte yandan Çemço Tepesi ve vadisinde örgütün üç ayrı uçakvasar yuvasının daha etkisiz hale getirildiği belirtildi. Haftanin kesiminde de çatışmaların günboyu sürdüğü gelen bilgiler arasında. Teröristlerin, birliklerin geçiş güzergahına önceden yerleştirip uzaktan kumandayla 12 patlayıcıyı infilak ettirdiği belirtilirken, 9 ayrı bombalı tuzak da bulunup imha edildi.

SİLOPİ'DE ASKERİ HAREKETLİLİK

Güneş operasyonu sürerken, TSK teröristlerin Türkiye'ye sızmasını ve iç bölgelere geçişini engellemek amacıyla olası geçiş noktalarında tedbirlerini artırdı. Dün K. Irak'tan ilk birlik de geri döndü. Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınlarında askeri birliklerin de zaman zaman tatbikat yaptıkları gözlendi.

Bahoz'un sahte cumhuriyeti

Zap, PKK'nın Kandil'den sonraki en büyük kampı. Türkiye sınırına yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan kamp, örgütün en donanımlı olduğu bölge olarak biliniyor. PKK içerisinde 'Zap Cumhuriyeti' olarak bilinen kamp, örgütün dışarıya açılan lojistik kapısı niteliğini taşıyor. Zap'ın yakın çevresinde irili ufaklı kamplar da bulunuyor. Kış aylarının büyük bir kısmını burada geçiren teröristler eğitim çalışmalarının çoğunu da bu kampta yapıyor. Mehmetçik, 'Dr. Bahoz Erdal' kod adlı Feyman Hüseyin'in komutasındaki Zap'a en son 1996 yılında girmişti.

İçeride sıkı güvenlik

'Güneş' operasyonu tüm hızıyla sürerken, sınır içinde de güvenlik önlemleri arttırıldı. Sınır boyundaki birliklere yeni takviyeler yapıldı. Gabar, Cudi ve Kato dağlarındaki operasyonlar da genişletildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious