Mehmetçikler Fırtına koparacak

Mehmetçikler Fırtına koparacak.16037
  • Giriş : 11.01.2009 / 10:54:00

TSK unsurlarının görev etkinliklerinin ölçüde artırılması amacıyla üretimi tamamen yerli imkanlarla gerçekleştirilen T-155k-M obüsleri (fırtına) takviye araçlarla daha etkin bir konuma kavuşturulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Savunma Sanayii Müsteşarlığınca Motorlu Obüsler için mühimmat aracının tedarikine yönelik programına aldığı proje kapsamında, Kundağı motorlu obüsler için mühimmat araca (koma) projesi için ilk adım, başlatılan ihale süreci ile atıldı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yapılan duyuru ile KOMA projesi kapsamında tedarik edilecek mühimmat araçlarına yönelik ihale ilan edildi. SSM'nin söz konusu projesi il yüksek atış süratine sahip, manevra ve hareket kabiliyeti yüksek, modern mühimmat atabilen T-155 TK-M (Fırtına) obüslerinin hareket esnasında mühimmat ve akaryakıt ihtiyacını karşılayacak mühimmat araçlarının tedariki hedefleniyor. Kundağı motorlu obüsler (koma) projesi kapsamında, 1 adet KOMA portatifi, 70 adet (koma) olmak üzere toplam 71 adet koma tedarik edilecek.

-ELEKTRONİK SİSTEMLER ASELSAN'DAN-

Savunma Sanayii Müsteşarlığının belirlediği program çerçevesinde üretimi ASELSAN başta olmak üzere tamamen yerli imkanlarla gerçekleştirilen, 55 K-M Fırtına obüsü atış kontrol sistemleri fırtına obüsünün intikal, mevzileme,atışa hazırlık, ateş idaresi ve atış kontrol işlemlerinin bilgisayar yardımıyla yerine getirilmesini ve diğer ateş destek unsurlarına sayısal entegrasyonundan oluşuyor.

Sistem, ses veya veri haberleşmesi yoluyla gönderilen bir ateş emrinin-isteğinin obüs üzerinde alınmasından, merminin namluyu terk etmesine kadar olan işlemleri gerçekleştiren birimlerden oluşuyor.

60 kilometre hız kapasitesine sahip bulunan obüsün menzili ise 40 kilometre olup, kalibre ve atış menzili gibi teknik özellikler açısından Almanya, Güney Kore ve ABD'de üretilen obüslerle eşdeğer özellikleri de bünyesine taşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*