Mehmetcik'ten armağan

  • Giriş : 23.10.2006 / 00:00:00

Mehmetçik, Afganistan’da barışa yaptığı katkıların yan ısıra sağlık, eğitim ve kültürel alanda da halka büyük destek veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AFGANİSTAN’da görev yapan Türk askerleri, halka verdiği eğitim, sağlık, altyapı hizmetleri yanında kurduğu dostluk ve sıcak yaklaşımıyla Afganlıların sevgilisi oldu.

Afganistan ile Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel dostluk bağlarından hareketle Afgan halkıyla çok yakın ilişkiler kuran Türk askerleri, karargahları Kamp Doğan’da, yardım paketlerini halka dağıtıyor. Diğer ülke askerlerinin de katkıda bulunduğu bu faaliyet çerçevesinde Ramazan ayı boyunca 1000’i aşkın yardım paketi dağıtıldı. Sağlık hizmetleri alanındaki katkının ayda 40 bin doları bulduğu kaydediliyor. Türk birliği, Afgan çocuklara yönelik sünnet etkinlikleri de düzenliyor. Bu çerçevede ayda 80 civarında Afgan çocuğun sünnet edildiği belirtiliyor.
Eğitim alanında da önemli hizmetleri yerine getiren Türk askerleri, kırsal alanda çatısı, penceresi, kapısı bile olmayan okulların onarım faaliyetlerini yürütüyor, köylere giderek okul malzemeleri yardımlarında bulunuyor. Türk askerleri, elektriği ve suyu olmayan köylere okullar yapıyor ve su kuyuları açıyor. Kabil Bölge Komutanlığı bünyesinde görev yapan Türk birliğinin, kentte 1402 kilometrekarelik bir sorumluluk sahası bulunuyor.

BİZİ SEVİYORLAR

Afganistan Türk Görev Komutanlığı Komutanı ve Kabil Bölge Komutanlığı Komutan Yardımcısı Kurmay Albay Haydar Ateş halkla ilişkileri hakkında şunları söylüyor: "Halkla çok yakın ilişkilerimiz var. Bizi gördüklerinde hep sempatiyle bakıyorlar. Türkiye’de eğitim almış askerler, bizi gördüğünde hemen selam veriyor. Çok güzel işbirliğimiz var, sevgiyle karşılanıyoruz. Bizim davranışlarımız kendi tarihimizden, kültürümüzden gelen, Türk milletine, askerine has bazı değerlerimiz var. Bunları aynen uyguluyoruz. İlave şeyler yapmaya gerek yok, zaten bu doğal halimiz onlarla iletişime yetiyor."

Türk radyosu

Radyo Türkiyem kanalı Kabil halkına hizmet veriyor. Afgan 2 erkek ve 1 kadın spikerin görev yaptığı, Darice ve Türkçe yayın yapan radyo kanalında bilgilendirici programlar yapılıyor.

İlk Atatürk büstü

Türk kışlası Kamp Doğan’a yapılan Atatürk büstü, aynı zamanda Afganistan’daki ilk Atatürk büstü. Hastanede de Atatürk resimlerinin iki yanında Türk ve Afgan bayrakları birlikte duruyor.

Bombalardan yüzü yanmış

Türk hastanesinde Afgan halkına ücretsiz sağlık hizmeti sunuluyor. İlaçlar için halktan herhangi bir ücret alınmazken bombalardan yanmış bu bebek de Türk doktorlarca tedavi ediliyor. Hastanede kadın diş hekimi subay da görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious