Mehtap TV ikinci yaşını kutluyor

Mehtap TV ikinci yaşını kutluyor.9594
  • Giriş : 19.06.2008 / 17:08:00

'Bir kültür kanalı' sloganıyla 19 Haziran 2006'da yola çıkan Mehtap TV, ikinci yaşını kutluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kimi zaman izleyiciyi kültür ve sanat dünyasında yolculuğa çıkaran kanal, kimi zaman da yayınladığı belgesellerle olaylara farklı bakış açıları getiriyor.

En önemli özelliği ise kültür sanat dünyasına hapsolmayan bir yayın anlayışını benimsemiş olması. İlk günkü heyecanla yola devam ettiklerini söyleyen kanalın Genel Yayın Yönetmeni Murat Keskin, "Toplumun beğeni ve algı düzeyi ile bazen yatay bazen de dikey ilişki kurarak 'mehtap aydınlığında yürümeye' devam edeceğiz." diyor. İzleyicinin ilgisinden memnun olan Keskin, Mehtap TV'de iki yıl içinde nelerin değiştiğini ve yola nasıl devam edeceklerini anlattı.

'Bir kültür kanalı' sloganıyla çıktığınız yolculukta şu an kendinizi nerede görüyorsunuz?

Türkiye, modernleşmenin kazanımlarını ve sıkıntılarını birlikte yaşayan bir ülke. Bu yüzden 'kültür' kavramını, salt okur-yazar birikimleri ve sanat aktiviteleri olarak algılamadık. 'Kültür'ün iki yüzü aşkın anlamı var. Belki de bunların başında geleni 'yaşama pratiklerinin ve stilinin' de bu 'kültür' çatısı altında oluşu. Toplum büyük bir dönüşüme işaret ederken, özgürlüğü, demokratikleşmeyi talep ederken, 'kültür' kavramının anlam dünyasının zenginleştiği fark ediliyor. Ünlü bir şairin deyimiyle 'ucu bucağı olmayan bir azınlığa' hitap ediyoruz.

Mehtap TV, kültür sanatın neresinde?

Mehtap TV, dünyanın ve bu coğrafyanın bütün birikimlerini buluşturmayı hedefliyor ve hiçbir zaman mevcutla yetinmek istemiyor. Zengin bir belgesel kuşağımız var. Bunu klasik filmlerden oluşan bir sinema kuşağı ile desteklemek mümkün olabilir.

Kültür içerikli yayınların yanında sohbet ve açık oturum programları da yayınlanıyor. Gündemden kopmamak için mi?

21.00 gibi bir prime time vakitte kurguladığımız 'Düşünce Kuşağı'yla, toplumsal meseleleri anlamlandırmaya yönelik 'kültür' algısının gereğini yerine getirdik. Sorunlarımızı televizyon programlarında çatışmacılıktan reyting uman bir anlayışa kurban veriyoruz. Fikirler değil, kişisel kavgalar dikkat çekiyor. Biz programlarımızda bir 'müzakere' dilinin var edilmesine özen gösterdik. "Türkiye'nin aydınları konuşuyor" sloganıyla entelektüel bir platformun temsilciliğini yapıyoruz.

Onlarca Aydın ülke meselelerini tartışıyor. Geri dönüşler nasıl?

Mehmet Altan, Eser Karakaş, Şahin Alpay, Ali Bulaç, Avni Özgürel, Hüseyin Gülerce, Naci Bostancı, Levent Köker, Niyazi Öktem, Mustafa Akyol, Ahmet Taşgetiren, Ferhat Kentel, Yasin Aktay gibi isimler düşüncelerini paylaşıyor. Ortak paydası özgürlük olan, ama farklı duruşları temsil eden bir büyük resimle kendimizi ifade ettiğimiz rahatça görülüyor. Böylesi bir 'ortak aklın' sesinden seyirci de memnun.

Gelecekte nasıl bir kanal bekliyor izleyiciyi?

İki yıla baktığımızda, sanıldığının aksine 'tematik' bir kanalın bu zeminde karşılık bulabileceğini göstermiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu, Türkiye'de seyirci alışkanlığının çeşitlendiğini de gösteriyor. Dolayısıyla toplumun beğeni ve algı düzeyi ile bazen yatay bazen de dikey bir ilişki kurarak 'mehtap aydınlığında yürümeye' devam edeceğiz.

İzleyicinin beklentileri karşılanabiliyor mu?

Her türlü olguyu derinlikli ve samimi bir dille ele almaya özen gösteriyoruz. Mesela, Türkiye'de din ve dindarlık olgusu her zaman gündeme taşınıyor. Ama ehliyet sahibi isimler olmadığında çok hayati konular tarif adına tahrif edilebiliyor. O nedenle 'İnanç dünyamızı anlamak için' başlığıyla sınıflandırdığımız programlarda seçkin uzmanlarımız seyircilerimizin dini duyarlılığına ilişkin meseleleri anlatmaya titizlikle gayret ediyorlar. Belki bir televizyon kanalı ilk kez Batı'daki örneklerinde olduğu gibi güçlü bir 'tarih kuşağı' oluşturdu. Mustafa Armağan, Mehmet Niyazi Özdemir, Dursun Gürlek, Can Alp Güvenç gibi sahasında uzman isimler, toplumdaki tarih bilinci arayışına orijinal ve nesnel katkılar yaptılar. Türkiye'nin önde gelen entelektüellerinden Hilmi Yavuz, 'Meseleler' adlı bir programla Mehtap ekranından izleyici/okurlarına sesleniyor.
Mehtap TV izlemek için:

UYDU:

TÜRKSAT 2A 42 E

FRAKANS:

11 951V

SYMBOL RATE: 8800 kbps

MEDYAHANE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious