MEKSA, 40 bin kişiye mesleki eğitim verdi

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Meslek eğitiminde reform yapmak amacıyla yola çıkan Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA), şimdiye kadar 40 bin kişiye mesleki eğitim verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MEKSA Genel Sekreteri İrfan Yazman, yaptığı açıklamada, çalışmalarına GTZ Teknik İşbirliği Kurumu'nun, Alman sanayicilerinin, Almanya Çalışma Bakanlığı'nın ve meslek kuruluşlarının yanı sıra DEZA'nın da destek verdiğini belirterek, "Herkes üniversitelere yöneliyor. Üniversiteye giremeyen insanlar dışarıda birikiyor ve işsizler ordusu gün geçtikçe artıyor. Türkiye'nin en büyük yanlışı ortaöğretim düzeyindeki eğitimin üniversitelerin vermesidir" dedi.

Mesleki eğitimin bir çatı altında toplanamadığına dikkat çeken Yazman, eğitimle istihdam arasında köprü olmadığını söyledi. Kız teknik, erkek teknik, turizm-otelcilik ve çıraklık eğitiminin ayrı ayrı genel müdürlükler halinde çalıştığını kaydeden Yazman, istihdam piyasasının ihtiyacına göre eleman yetiştirilmesi gerektiğine işaret etti. 1995 yılında eğitim ve istikrar adı altında ikraz anlaşmasının yapıldığını ve uygulandığını hatırlatan Yazman, bu çerçevede 250 tane meslek standardının getirildiğini ifade etti.

Yazman, Mesleki Eğitim Standartları Kurumu'nun kurulmasına TSE'nin muhalefet ettiğini ileri sürerek, mesleki eğitim kurumlarında atölye kısmının olmadığının altını çizdi. Atölyelerin finansmanlarının çok yüksek olduğunu dile getiren Yazman, "1960 yıllarında bunu sanayiye aktarmak istediler. Devlet mesleki eğitimi ikiye bölmek istedi. Okullarda teorik, işletmelerde pratik eğitim verilmesini önerdi. 1991 yılında TESK, meslek eğitimi benim işim, altyapıları halledip ben işleteceğim. Oda, birlik, federasyon ve konfederasyonun gelirlerinin yüzde 20'sini buna aktaracağım dedi. Mesleki eğitim alanında yapılan tek ciddi iş budur" diye konuştu.

Sanayi odalarının bu işe daha yakın olduğunu anlatan Yazman, MEKSA'nın bugüne kadar 40 bin kişiyi eğittiğini vurguladı. Yazman, İsviçre Kalkınma İşbirliği Kurumu (DEZA) ile ortak projeler yürüttüklerine dikkat çekerek, bu kapsamda İsviçre'den son 3 yılda 3.2 milyon İsviçre Frangı kaynak kullandıklarını açıkladı. 14 ilde eğitim merkezlerinin bulunduğunu dile getiren Yazman, şöyle dedi:

"Oto motor tamirciliği, tesviyecilik, elektrik tesisatçılığı, oto elektrikçiliği, kaynakçılık, mobilyacılık, büro yönetimi, tornacılık, dış ticaret, hizmet meslekleri, kalıpçılık, sac işleri, oto kaporta, ayakkabıcılık, perakende satış, muhasebe, turizm-otelcilik, ziraat makine ve aletleri yapım ve tamirciliği konularında mesleki eğitim veriyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious