Meksika'da hayat normale dönüyor

Meksika'da hayat normale dönüyor.10267
  • Giriş : 05.05.2009 / 18:39:00
  • Güncelleme : 05.05.2009 / 18:35:45

Meksika'da restoranlar, cafeler, kütüphaneler ve işyerleri tekrar faaliyete geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Domuz gribi virüsü nedeniyle bir haftayı aşkın süredir hayatın aksadığı Meksika'da, hayat yavaş yavaş normale dönüyor.

Meksika'da kısmen durdurulan ekonomik faaliyetler de kademeli olarak başlıyor.

Ülkede yeni domuz gribi vakalarında düşüş gözlenmesi sonrası, başkent Mexico City'de restoranların ve kafelerin, yarın yeniden açılacağı açıkladı.


Bunu ertesi gün kütüphaneler, müzeler ve kiliselerin açılması izleyecek.

Mexico City'de sinemalar, tiyatrolar ve barlar ise bir süre daha kapalı olacak.

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon da, ülke çapında okullarda Perşembe gününden itibaren kademeli olarak yeniden eğitim ve öğrenime başlanmasına yönelik planlarını açıkladı.

Calderon, "eğitim bakanına, kademeli olarak sınıflara dönülmesi yönünde talimat verdiğini ancak önceliklerinin daima, çocukların ve gençlerin güvenliği olduğunu" söyledi.

Cumhurbaşkanı Calderon'un verdiği bilgiye göre, gündemdeki plan, Perşembe günü üniversitelerde, Pazartesi günü de ilkokullarda ve anaokullarında eğitime yeniden başlanmasını öngörüyor.

BİNLERCE KİŞİNİN HAYATINI KURTARDIK

Calderon, konuşmasında ayrıca, ''sadece Meksika'da değil bütün dünyada binlerce insanın hayatını kurtardık'' ifadesini kullandı.

Hükümetinin tutumunu öven Calderon, dünyada virüsle mücadele konusunda Meksika'nın başı çektiğini, mücadelenin Meksika'daki hastane ve kliniklerde sürdürüldüğünü belirtti ve yeterli miktarda ilaca sahip olduklarını kaydetti.

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova ise, domuz gribi hastalarının sayısını 776 olarak açıkladı. Bakan, 2 binden fazla tahlilin incelenmesinden sonra yaptığı açıklamada, bu 776 kişinin hayatta, ölü sayısının ise 26 olduğunu kaydetti.

Ülkede domuz gribi virüsünün yayılışını durdurmak amacıyla, kapalı ve kalabalık mekanlar geçici süreyle kapatılmıştı.

Bu açıklamalardan önce ise Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi virüsünün Kuzey Amerika dışında insandan insana bulaştığına dair kanıt olmadığını açıkladı.

DSÖ: SADECE İKİ ÜLKEDE İNSANDAN İNSANA BULAŞTI

Bugüne değin 20 ülkede laboratuvar tahlillerinde doğrulanmış 1000'den fazla domuz gribi vakası görüldü.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Meksika, Amerika ve Kanada dışındaki diğer tüm ülkelerde bu vakalara seyahat eden kişilerde rastlandı.

Birleşmiş Milletler'e bağlı örgütün yetkilileri, domuz gribi virüsü karşısında, yine de rehavate kapılmamak gerektiğini vurguluyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da, ay sonunda, virüsle mücadelenin ele alınacağı bir toplantı yapılacağını bildirdi. Ban Ki-Moon ayrıca, domuz gribi virüsüyle mücadele için küresel düzeyde işbirliği yapılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*