Meksika'da sokağa çıkmama çağrısı!

Meksika'da sokağa çıkmama çağrısı!.14609
  • Giriş : 30.04.2009 / 09:12:00

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon, Meksika halkını domuz gribi salgınının etkilerini azaltmak için 1-5 mayıs arasında evlerinde oturmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Calderon, salgının başlamasından bu yana televizyondan canlı yayınlanan ilk konuşmasında, "grip virüsünün bulaşmasını engellemek açısından evinizden daha güvenli bir yer yoktur" dedi.

Meksika, 1-5 tarihleri arasında ekonomiyi kısmen durduracak ve bazı bakanlıklar ile devlet daireleri dahil, zorunlu olmayan iş ve hizmetleri askıya alacak.

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede domuz gribinden öldüğü kesinleşenlerin sayısının 8 olduğunu açıkladı. Cordova, bir kişinin daha domuz gribinden öldüğünün doğrulandığını ve Meksika'da bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısının 8'e çıktığını söyledi.

Meksika'da domuz gribinden öldüğü sanılan kişilerin sayısının 159'dan 84'e indiğini kaydeden Bakan Cordova, yapılan incelemelerde, domuz gribinden öldüğü sanılan 70'den fazla kişinin bu hastalık nedeniyle ölmediğinin belirlendiğini belirtti.

Hastalığa yakalandığı kesinleşen kişilerin sayısının ise arttığını söyleyen Cordova, daha önce 49 olan domuz gribine yakalandığı kesinleşen hasta sayısının 99'a çıktığını açıkladı. Cordova, "bu hastalardan 91'inin durumunun iyi olduğunu" ifade etti.


İsviçre ve Peru'da vakalar

İsviçre ve Peru'da da kesinleşmiş domuz gribi vakaları görüldü.

İsviçre'nin kuzeyindeki Argovie kantonundaki Baden hastanesinin açıklamasında, Meksika'dan gelen bir hastanın yapılan ilk testinin negatif çıkmasına rağmen bu hastaya tekrar test yapıldığı ve ikinci testin pozitif çıktığı belirtildi.

Peru'da da ilk domuz gribi vakasının görüldüğü ve hastaneye kaldırılan Arjantinli bir kadının domuz gribi olduğu açıklandı.

Ekvador'da, domuz gribi virüsünün ülkeye girmesini engellemek için olağanüstü durum ilan edildi.

Kolombiya'da 59 kişide, domuz gribindekine benzer belirtiler görüldüğü ve bu kişilerin gözlem altına alındığı bildirildi.

Brezilya Sağlık Bakanı Jose Gomes Temporao, ülkede 2 şüpheli domuz gribi vakası görüldüğünü açıkladı.

İsviçre'nin Federal Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk domuz gribi vakasının tespit edildiğini bildirdi.


Avrupa'da da ölümler kaçınılmaz

AB Komisyonu uzmanlarına göre, tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan domuz gribi salgını yüzünden, salgınla mücadele konusunda çok hazırlıklı olunmasına karşın Avrupa'da da ölümlerin meydana gelmesi kaçınılmaz.

AB Komisyonunun Sağlık ve Tüketici Siyaseti Genel Müdürü Robert Madelin, "İnsanların öleceği şüphe götürmez bir gerçek, ama sorun kaç kişinin öleceği. Yüzlerce mi, binlerce mi, yoksa on binlerce mi" ifadesini kullandı.

Madelin, "Salgının boyutlarını bilmiyoruz. Ancak Avrupa salgına her zamankinden daha hazırlıklı" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*