Meksika'da uyuşturucu savaşları: 6 ölü

Meksika'da uyuşturucu savaşları: 6 ölü.15302
  • Giriş : 10.03.2009 / 08:47:00

Meksika'nın Büyük Okyanus kıyısındaki eyaletlerinden Guerrero'nun dağ köylerinde yapılan saldırılarda biri yerel polis şefi olmak üzere 6 kişi öldürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Guerrero eyaleti güvenlik yetkilileri, polis şefinin aracıyla hareket halindeyken pusuya düşürüldüğünü, diğer 5 kişinin de her biri farklı olmak üzere bölgedeki çeşitli dağlık köylerde öldürüldüğünün belirlendiğini kaydetti.

ABD ile sınır kenti olan Tijuana kentinde söz konusu ölümlerden sorumlu olduğundan şüphelenilenlerle birlikte bölgedeki uyuşturucu trafiğinde etkili olduğu belirtilen isimlerin de bulunduğu 60 kişi askerler tarafından tutuklandı.

Tutuklananlar arasında uyuşturucu kaçakçılığına karıştığı ileri sürülen 2 sivil polis ve bazı eski bölge yöneticileri de bulunuyor.

Ülkedeki uyuşturucu kartelleri arasında çıkan çatışmalarda 2008'in başından bu yana 7 bini aşkın insan öldü.

Uyuşturucu trafiğinde önemli yere sahip olduğu belirtilen Guerrero eyaleti tamamen askerler tarafından denetlenirken, uyuşturucu ticareti ve silahlı çatışmaların çokluğu nedeniyle ülkenin büyük kentlerinde de askeri güçler konuşlandırıldı.

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon son yaptığı açıklamada, ABD'nin bölgedeki uyuşturucu savaşının durdurulmasında önemli rol oynamasına ihtiyaç duyulduğunu, ancak bunun bir askeri müdahale olmaması gerektiğini söylemişti.

-UYUŞTURUCU KAÇAKÇILARININ BAŞINA 2 MİLYON DOLAR-

Öte yandan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe, ülkenin önde gelen 4 büyük uyuşturucu kaçakçısının yakalanmasını sağlayanlara, her biri için 2 milyon dolar olmak üzere 8 milyon dolar ödül vadetti.

Söz konusu suçlulardan bazılarının ülke dışına kaçabileceği olasılığına da işaret eden Uriba, ödülün ülke vatandaşları için de, yabancılar için de geçerli olduğunu kaydetti.

Uriba, bu konuda gerek ülke kamuoyuna, gerekse uluslararası topluma işbirliği yapılması çağrısında da bulundu.

Başlarına ödül konulan uyuşturucu patronlarının, Daniel Rendon, Daniel Barrera, Pedro Guerrero ve Luis Calle Serna olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*