Meksika'da yeni bir dinozor türü bulundu

Meksika'da yeni bir dinozor türü bulundu.19341
  • Giriş : 26.03.2008 / 23:34:00

Paleontolojistler Meksika Coahuila Çölü'nde yeni bir dinozor türüne ait bir fosil buldular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bilim adamları otçul dinozorun 72 milyon yıl önce yaşadığını, etçil avcılara ve saldırılara karşı kullandığı üç dev boynuzunun olduğunu bildirdiler.

Kayalar ve kaktüslerle dolu Coahulia Çölü'nün etrafı, daha önceleri okyanus sularıyla çevriliydi ve otçul dinozorlar için, o zaman ormanlarla çevrili plajlarıyla, Tyrannosaurus gibi yırtıcı etçil dinozorlardan saklanmak için uygun bir bölgeydi.

Bilimadamları keşfettikleri dinozor fosilinin bugüne kadar bilinen en geniş kafa iskeletine sahip olan Triceratop'la akraba olduğunu bildirdiler.

Ancak bulunan bu yeni türün Triceratop'lardan daha küçük ve kuvvetsiz olduğu buna karşın boynuzlarının daha geniş olduğu açıklandı.

Meksikalı araştırmacılara keşiflerinde yardımcı olan Utah Doğal Tarih Müzesi müdürü Scott Sampson, yeni dinozorun bilimsel adını koymanın bu yıl içinde mümkün olamayacağını söyledi.

Bulunan fosil, Meksika'da aynı bölgede bu yıl içinde keşfedilen ikinci dinozor türü oldu. Şubat ayında da Velafrons Coahuilensis diye adlandırılan bir perde ayaklı dinozor fosili bulunmuştu. Bilimadamları yakın gelecekte bu bölgede düzinelerce yeni dinozor ve bitki türü bulmayı umuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious