"Mektupla oy kullanma" esastan görüşülecek

  • Giriş : 25.05.2008 / 10:09:00

Yurt dışında yaşayan seçmenlerin oy kullanabilmesi için çalışma başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi, 5749 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, yurt dışında yaşayan seçmenlerin ''mektup'' ile oy kullanmasını düzenleyen hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemini 29 Mayıs Perşembe günü esastan görüşecek.

CHP, 5749 sayılı Kanun'un 10. maddesiyle 26 Nisan 1961 tarihli 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'a 94. maddeden sonra gelmek üzere eklenen, 94/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan ''...mektup...'' sözcüğü ile 94/B maddesinin iptalleri ve yürürlüklerinin durdurulması istemiyle Yüksek Mahkemede dava açmıştı.

Davaya ilişkin ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi heyeti, davanın esastan incelenmesine, yürürlüğü durdurma isteminin de bu konudaki rapor hazırlandıktan değerlendirilmesine karar vermişti.

Yüksek Mahkeme, 29 Mayıs Perşembe günü yapacağı gündem toplantısında, CHP'nin iptal ve yürürlüğün durdurulması istemini esastan görüşecek.

Söz konusu kanunun iptali istenen 94/A maddesi, ''yurt dışında yaşayan seçmenlerin mektup, sandık, elektronik oylama veya gümrük kapılarında oy kullanma yöntemlerinden ancak biriyle oy verebilmesi'', 94/B maddesi ise yurt dışından mektupla oy kullanımının usullerini düzenliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious