Melen Çayı alarm veriyor

Melen Çayı alarm veriyor.11392
  • Giriş : 22.08.2008 / 08:40:00

İBB Başkanı Topbaş, İstanbul'da yine tasarruflu su kullanımı çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Küresel ısınma İstanbul'da su sorununu gündeme getiriyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş sadece 'Suyu tasarruflu kullanın' çağrısı yapmakla yetiniyor.

Melen Çayı'nın kuruduğu yönündeki iddiaları yanıtlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, pompalarının bakıma alındığını, 23 Ağustos'ta yeniden su verileceğini söyledi. İstanbul'da şu an için su sorunu olmadığını söyleyen Başkan Topbaş, "Yılın en sıcak günlerini yaşıyoruz. Buharlaşma çok yüksek seviyede. Bu nedenle herkesin suyu tasarruflu kullanması gerekiyor" dedi.

Topbaş, ayrıca Melen Çayı'nın 13-23 Ağustos'ta su seviyesinin düşük olması nedeniyle pompalarının bakımını yapacaklarını önceden ilan ettiklerini de söyledi. Başkan Topbaş, "Melen Çayı Projesi birinci etaptı ve can simidi oldu. Dört etap da bittiğinde baraj yapılacak. Şu an barajların doluluk oranı yüzde 23'lerde. Melen suyunun deniz suyu ile karıştırıldığı iddiaları da asılsız. Melen ile deniz farklı yerlerde. Çaydan gelen su baraja aktarılıyor" diye konuştu. Gelecek yıl tamamlanması planlanan Melen Çayı Projesi ile 60-70 milyon metreküp su tutulacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*