Melih Gökçek aday gösterilmeyecek

Melih Gökçek aday gösterilmeyecek.11272
  • Giriş : 21.12.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 21.12.2008 / 00:00:55

AK Parti kulislerinden sızan bilgiye göre, Gökçek yeniden aday gösterilmeyecek. Yerine iki isim var:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel seçimlerin sürprizi AK Parti'den geliyor. Kulislerde, AK Parti'nin, Ankara'da 15 yıldan bu yana aralıksız görev yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i gözden çıkardığı konuşuluyor.

Özellikle AK Parti koridorlarında konuşulanlara göre, Gökçek'in yerine iki isimden biri aday gösterilecek. Bu adaylar, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki.

Adaylık yarışında son birkaç güne umutlu giren iki ilçe belediye başkanı Altınok ile Tiryaki, Ankara'nın kaptan köşküne oturabilmek için son kozlarını oynuyorlar. Altınok'un adaylığını destekleyenler Ankara'da seçimin kaderini MHP oylarının belirleyeceğini hatırlatarak, ülkücü kesimden ancak Altınok'un oy alabileceğini söylüyorlar. Altınok taraftarları, Başbakan Erdoğan'ın iki seçim önce Altınok'a büyükşehir belediye başkan adaylığı sözü verdiğine vurgu yapıyorlar. Altınok'un elini güçlendiren başka bir koz da, AK Parti'nin son yaptırdığı özel ankette Gökçek'in üç puan önünde yer alması.

Her halükarda, AK Parti aday gösterme konusunda en büyük sıkıntıyı Ankara'da yaşıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaşanan sıkıntı nedeniyle adayların açıklanmasını bayram sonrasına bıraktı. Erdoğan'ın amacı Konya'da düzenlenen şeb-i aruz törenleri sırasında aralarında Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu 7 ilin başkan adaylarını açıklamaktı. Ancak, yaşanan tartışmalar nedeniyle bu gerçekleştirilemedi.

Partiden sızan bilgilere göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, son derece agresif bir hamle yaptı. Gökçek, kendisine yakın vekiller aracılığıyla, Başbakan'a haber göndererek, seçimlere dört ay süre olduğunu anımsattı. Gökçek'in, Genel Merkezi, Çankaya Köşkü'nü ve Başbakanlık Konutu'nu hendeklerle kuşatma tehdidini savurduğu belirtiliyor. Gökçek'in Başbakan Erdoğan'a milletvekilleri aracılığıyla, “Önümüzde daha dört ay var. Bu zamana kadar görevdeyim. Ankara'nın her yanını delik deşik ederim. Hele Köşk'ün etrafını kazarım. Köşk'e giremezsiniz” mesajını gönderdiği konuşuluyor.

Partisinin büyükşehir belediye başkan adaylıkları konusunda başı bir hayli ağrıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, aralarında Ankara'nın da bulunduğu bazı illerin belediye başkan adaylarını hafta sonunda açıklaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*