Melih Gökçek hacizden kurtuldu

Melih Gökçek hacizden kurtuldu.9350
  • Giriş : 04.08.2008 / 06:15:00
  • Güncelleme : 03.08.2008 / 23:57:32

Hazine ve Botaş'a 5 milyar YTL borcu olan Melih Gökçek hacizden "yasayla" kurtuldu... Nasıl mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kapatma davasının sonuçlanmasının ardından tatile giren TBMM'nin son işi Melih Gökçek'in başkanlığını yaptığı Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni “kurtarmak” oldu.

Hükümet, Botaş'a 1 milyar 250 milyon YTL, Hazine'ye 4 milyar YTL'ye ulaşan borçlarını ödemeyen Gökçek'e haciz işlemi başlatılmasın diye yasa değiştirdi. Meclis'in tatile girmesine bir gün kala yasalaşan düzenlemeyle, kamu kurumları, belediyeler, sermayesi devlet ya da belediyelere ait şirketler birbirlerine haciz koyduramayacak. Bu düzenleme halen süren davalarda da uygulanacak.

Botaş pankart asacak

Bu durumda Botaş bir kez daha mağdur olacak. Böylece Gökçek'ten alacaklarını tahsil edemeyen Botaş, 1 milyar 250 milyon YTL'lik alacağının üzerine bir bardak soğuk su içecek. Botaş yönetimi, Ankara'nın bazı noktalarına, “Sevgili Ankaralılar, bu üst geçit Botaş'ın parasıyla yapılmıştır, hayırlı olsun”, “Ankaralılar, yeni parkınız hayırlı olsun, Botaş” yazılı pankartlar astırmayı planlıyor.

Ankara'da kapatma davasının sürdüğü günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, iki hafta boyunca Meclis'te milletvekilleriyle görüşmeler yaptı. Gökçek, son AKP MYK toplantısına katılarak, Erdoğan'dan da açıkça destek istedi. Bunun üzerine AKP grup önerisiyle teklif, Meclis'in öncelikli gündem maddeleri arasına alındı.

AKP'li Mehmet Tunçak'ın imzasını taşıyan teklif, “kamu kurum ve kuruluşları arasındaki borçlara ilişkin uyuşmazlıklarda ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz veya haciz kararı verilmesi halinde borcu karşılayacak miktarda bir teminatın borçlu idare tarafından gösterilmesi halinde, borçlunun her türlü mal ve hakları üzerindeki ihtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve hacizlerin” kalkmasını öngörüyor. Böylece hiçbir kamu kurum ve kuruluşu Gökçek'in herhangi bir teminat göstermesi halinde hiçbir mal ve hakkı üzerine ihtiyati tedbir veya haciz uygulayamayacak.

Parasını ödemediği gaza zammı hemen uyguladı

Melih Gökçek'e bağlı Başkent Doğalgaz, önceki gün Botaş'ın doğalgaza yaptığı, konutlarda yüzde 16.88, sanayide yüzde 18.77 oranındaki zammı hemen fiyatlara yansıttı. Ankara'da KDV vesair fon ve paylar hariç Ankara'da doğalgazın fiyatı m3 başına 0.709674 YTL oldu. Botaş yetkilileri, artan petrol fiyatlarının yarattığı zam gereğine vurgu yaparken, Ankaralılar'ın zamla ilgili tepkileri konusunda da, “Zam Gökçek'e yarıyor. Nasılsa aldığı gazın parasını ödemiyor” yorumunu yaptılar.

Borçlu listesinin başını çekiyor

HAZİNE Müsteşarlığı'nın resmi rakamlarına göre, müzmin borçlular arasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ilk sırada. Hazine'ye 3.9 milyar YTL borcu olan belediye, 2003'ten bu yana Hazine'ye ödeme yapmıyor. Buna göre belediyenin borcu, 1.2 milyar YTL'ye ulaşan tüm KİT'lerin toplam borcundan yüksek.

Öte yandan Gökçek'in borcu ve toplam borç içindeki payı sürekli artıyor. Buna göre, 2004'te toplam belediye borçlarının yüzde 11.9'ne sahip olan Gökçek'in Hazinesi'ye olan borcu, toplam belediye borçlarının yüzde 63.4'üne ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*