Melih Gökçek yine aday olacak

Melih Gökçek yine aday olacak.13244
  • Giriş : 08.05.2008 / 00:40:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 00:07:12

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, mahalli idareler seçimine yine iddialı hazırlanıyor. Gökçek, gazetecilik geçmişi ile birlikte adaylık şansını da anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberturk'te Balçiçek Pamir'in hazırlayıp sunduğu 'Söz Sende'nin konuğu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ti..

"Siyasete girmesem gazeteci olurdum"

Gazi Üniversitesi'nde gazetecilik okudunuz? Neden gazetecilik?

Gazeteciliğe çok meraklıyım. Eğer siyasete girmeseydim mutlaka gazeteci olurdum.

Biraz aile ortamınızı anlatır mısınız?

Babam misafiri çok severdi. Çok sofralar kurulurdu. İki günde bir evimizde ziyafet olurdu. Babam davet ederdi, annem de onlara sofra kurardı. Babam çok eli açık bir adamdı.

"16 yaşımda alkole tövbe ettim"

İçki de içermiş babanız, siz de içmişsiniz..

Evet babam içerdi. Ben de bira içerdim. Ama 16 yaşımda içkiyi bıraktım ve tövbe ettim. Tamamen kendi tercihimdi. O günden bugüne kadar da ağzıma koymadım.

Babanızı kaybettiniz erken yaşta. Erkekler için baba kaybı önemlidir...

Baba da anne de çok önemlidir. Gençlere tavsiyem anne babalarının kıymetini bilsinler. Gittikten sonra çok arıyorlar ama iş işten geçmiş oluyor.

Benim babam çok otoriterdi. Babamdan çok korkardık. Lise 2'nci sınıfa kadar ben babamdan sopa yemişimdir. Ama babamın attığı her tokatın değerini şimdi ararım.

Siyasete girmenizde babanızın etkisi var mıydı?

Benim kendi hayalimdi ama rahmetli babam Adalet Partisi'nde il başkanlığı yaparken ben de onunla birlikte seçim gezilerine giderdim. O yaştan ilgim başladı. Allah nasip etti girdim siyasete.

Siyasete nasıl başladınız?

Anavatan Partisi'nde Keçiören Belediye Başkanlığı ile başladım. Sonra rahmetli Özal'la ilişkim gelişti. Özal'dan çok şey öğrendim. En çok hoşuma giden yanı gündemi hep kendisi yaratırdı. Gündemi o takip etmezdi, gündemi o yaratırdı ve Türkiye onun arkasından giderdi.

Emin Çölaşan'la kavgalarınız..

Ettik bitti. O emekli oldu. Özal'a da yaptı Emin bana yaptıklarını. Ben de ona bunların hesabını senden soracağım dedim. Alah nasip etti sordum da.

"Demirel'e 'Melih senin koltuğuna göz koyar' dediler"

ANAP'tan neden ayrıldınız?

Ben Anavatan Partisi'nden Mesut Yılmaz döneminde ayrıldım. O yaşadığı bütün sıkıntıları bana bağladı ve beni milletvekili adayı göstermedi. Ben de orada siyaset yapamayacağıma karar verdim. Özal da direndi beni istifa ettirmemek için. Bir gazeteciyle haber gönderdi ve 'Söyleyin ona istifa etmesin' dedi. Biz ayrıldık ama.

Ayrıldıktan sonra ben aslında DYP'de siyaset yapmak istedim. Ama o dönemde 2 tane DYP'li benim önlerini keseceğimi iddia ederek Demirel'e 'almayalım' diye baskı yapmışlar. 'Melih 2 sene sonra senin yerine de göz koyar' demişler.

Refah Partisi süreci nasıl oldu?

Sonra Refah Partisi beni davet etti. Recai Kutan'ı çok severim. Ben dedim ki 'Abi ben siyasete DYP'de devam etmek istiyorum. Siz meclise giremeyeceksiniz' dedim. Tam kalkarken Recai Abi, 'Biz MHP ile işbirliği yapmak istiyoruz' dedi. Çok heyecanlandım. Ciddiyseniz ben bu işi yaparım dedim. Ve hemen orada sayın Türkeş'i aradım. İttifak sağlandı ve ben de o dönemde RP milletvekili olarak parlamentoya girdim.

"Eşimin başının açık olması sorun olmadı"

Eşinizin başının açık olması sorun oldu mu RP'de?

Refah, Fazilet ve AKP'den tek bir kişi bana bir defa bile ' Senin eşinin başı neden açık. Biz bundan rahatsızız. Bunu kapattır' demedi. Aksine AKP'den birçok arkadaş bana 'Senin eşinin başı açık ama çok erdemli, çok değerli bir insan' diye söylemişlerdir de.

Eşimin üniversite okumasını ben istedim. Eşim öğretmen oldu. Hatta emekli bile oldu.

Beyaz Enerji operasyonunda gözaltına alındınız..

Ben gündem değiştirmem için gözaltına alındım. O dönemde Mesut Yılmaz çok sıkışmıştı. Korkmaz Yiğit konusu vardı. Ama benim gözaltına alındığım günün akşamı Abdullah Öcalan yakalanınca ben gündemden düştüm.

"Başbakan'la aramızı bozmaya çalışıyorlar"

En çok canınızı sıkan olay ne?

Başbakan'la aramızı bozmaya çalışanlar var. Bunlar bir de bizim içimizde olan insanlar. En ufak bir hengamede hemen arayı nasıl bozarız telaşındalar. Örnek olarak son kapatma davasında 'Melih ellerini ovuşturuyor' dediler. Ben de dedim ki; 'Kapatma davasından ikbal bekleyen varsa şerefsizdir, bu konuda iftira atan varsa o da şerefsizdir' dedim.

Ben kapatma davasının olumlu sonuçlanacağına ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan'la yolumuza devam edeceğimize inanıyorum.

"Son sözü Erdoğan söyler"

Kapatılırsa ne olur?

Oturur konuşulur. Ama sonuçta kim ne derse desin Recep Tayyip Erdoğan ne derse o olur..

"Bir dönem daha adayım"

Siz ne yapacaksınız?

Ben bir dönem daha belediye başkanlığı yapmak istiyorum. Benim Başbakanlıkta filan gözüm yok. Bir dönem daha belediye başkanlığına aday olacağım.

Toplumdaki AKP ile ilgili tepkileri ve alınganlıkları, korkuları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu olaylar kapatma davası içerisinde gündeme gelecek. Cami olayları, dindar insanların yaşam tarzları. Bu yapılacak. Türkiye bir yerlere gidiyor haberleri yapılacak. Mesela Çankaya'ya yapılacak olan bin kişilik bir cami. Bugün bir gazete haber yaptı. Bu cami evvelden de vardı, şimdi yenisi yapılıyor. Hiçbir şey yok. Türkiye'de bir sürü cami var. O zaman bütün camileri yıkalım. Bu tür şeyler din düşmanlığına gidiyor farkında olmadan. Bu camiyi yapmak yasal olarak bizim görevimiz. Yasal bir şey. Suç değil.

Bel-Pa konusunda sahip çıktığınız için pişmanlığınız var mı?

Onun kişisel yaşantısı. Tabii ki tasvip edilecek bir olay değil. Hanımlarla olan özel ilişkileri.. Benim oradaki tepkimin nedeni İSKİ skandalı diye verdiler. İSKİ çok büyük bir skandaldı. Bunun onunla ilgisi yok. Ben İSKİ olayıyla bağlantı kurdukları için savunmaya geçtim.

"İstanbul'da 'Baronlar' toplantısı yapıldı"

Peki neden oluyor bunlar? Düğmeye mi basılıyor?

Tabii ki. Ne güzel söylediniz. Seçimlerden sonra işadamlarının da içinde bulunduğu bir baronlar topllantısı yapıldı. Burada dediler ki; 'Biz AKP'yi irtica mirtica olayıyla gönderemeyeceğiz. Biz AKP'yi yaşam tarzlarıyla ve yolsuzluk dosyalarıyla yıpratalım'. Bu planlandı. Bu bir gerçek. Bu işin içinde hangi medya grubu var hangisi yok onu bilemem ama böyle bir plan var.

Bir dönem daha adayım dediniz. AKP aday göstermezse ne yapacaksınız?

AKP beni aday gösterecek. Eminim. Ben partimden memnunum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious