Melih Gökçek'in önerisi

Melih Gökçek'in önerisi.9350
  • Giriş : 20.03.2008 / 20:36:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''Bir Anayasa değişikliği ile parti kapatma kaldırılmalı diye düşünüyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gökçek, AK Parti İzmir İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Siyaset Akademisi'nde ders vermek üzere parti binasına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından partisi hakkında açılan kapatma davasına ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, davanın içeriği ve iddialar hakkında konunun mahkemeye yansımış olması nedeniyle, herhangi bir yorum yapmanın suç teşkil edeceğini ifade eden Gökçek, şunları kaydetti:

''Ancak şunları söyleyebilirim. Bunlar benim kişisel kanaatlerim. Bütün dünyada artık parti kapatılması ortadan kalkıyor. Bir Anayasa Değişikliği ile parti kapatma kaldırılmalı diye düşünüyorum. Bu benim kişisel kanaatim. İkincisi iddianamede bir takım iddialar var. Sayın Başbakan olmak üzere iddianamede adı geçen 71 kişinin pek çoğunu tanıyorum. Oradaki ithamları hak etmediğini düşüyorum. Çünkü onları yakinen tanıyorum. Üçüncüsü de benim Türkiye'deki en büyük endişem bu tip olayların ekonomiye yansıması. Nitekim ilk gün biliyorsunuz, 22 milyar dolar borsadan uçtu gitti. Çok ciddi oranlarda kayıp oldu. Bu şekilde bunun yıl sonuna kadar yüz milyar dolara çıkmasından endişe ediyorum. Bunun neticesinde işsizliğin artmasından korkuyorum.''

Gökçek, ''Sizce parti kapatılır mı?'' şeklinde soruya da, ''Partinin Allah'ın izniyle kapatılmayacağını düşünüyorum'' yanıtını verdi.

AK PARTİ'NİN YEREL SEÇİMDE İZMİR İDDİASI

Gökçek, 2009 yerel seçimlerinde partisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni kazanma iddiasını hatırlatan bir gazetecinin sorusu üzerine de şöyle konuştu:

''Kesinlikle alacağız inşallah. Hiç ondan tereddütünüz olmasın. Çünkü belediyecilik demek eşittir AK Parti demek. Bu işi biz biliriz. Üzülerek ifade ediyorum, hiçbir zaman CHP'li vatandaşlarımız bundan alınmasın, onlara değil sözüm. Ama maalesef CHP'de belediyecilik yapanlar bu işi bilmiyorlar.''

Buraya gelmeden önce bir yerel kanalda katıldığı canlı yayında kendisinden Ankara ile İzmir arasında karşılaştırma yapılmasını istendiğini ifade eden Gökçek, İzmir ve Ankara arasında karşılaştırma yapmanın mümkün olmadığını iddia etti.

Gökçek, kendisine ''İzmir'de ne eksik'' diye soran gazeteciye de, ''Ne var ki?'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious