Melih Gökçek'ten eleştiri oku

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Melih Gökçek, SP'nin İsrail Telin Mitingi'ni eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Onların vebalini de onların sırtlarına yüklüyorum" diyerek eleştirdi. Gökçek, mitinge kalıtanların sadece kendilerini tatmin ettiklerini iddia etti.
Gökçek, akaryakıt fiyatlarında artışlardan sonra toplu taşıma fiyatlarına zam yapmanın elzem olduğunu söyledi.

Akay Büyükşehir Basın Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Gökçek, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yetki veren yasa sonrası yapacağı çalışmaları anlattı. Yasa'nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onaylayarak, yürürlüğe girmesinin ardından belediye olarak hemen imar plan çalışmalarına başladıklarını belirten Gökçek, çıkan yasa ile başkentlilerin üç temel probleminin çözüleceğini söyledi. Gökçek, çıkan yasa sayesinde metro çalışmasının eksik kalan bir km'lik bölümünün tamamlanacağını, bağlantı yolların sağlanacağını ve bu arazi üzerinde tapulu olan arsa sahiplerinin sorunun da çözüme kavuşacağını kaydetti. AOÇ üzerine 'Safaripark' adıyla Avrupa'nın en büyük hayvanat bahçesini yapılacağını açıklayan Gökçek, 4 milyon 200 bin metrekare alana kurulacak olan bu parka 150 milyon dolarlık bir kaynak harcanacağını söyledi.

Konuşmasının ardından gazetecilerin çeşitli sorularını cevaplayan Gökçek, bir soru üzerine toplu taşıma araçları bilet ücretlerine zam konusunun akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle elzem haline geldiğini söyledi.

Metro sistemlerinin ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine Gökçek, kanun gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin elinde bulunan EGO doğalgaz şehir içi dağıtımın özelleştireceklerini belirterek, "En geç 2007 yılı ortasına kadar biz bu özelleştirmeyi yapmayı planlıyoruz. Buradan da en az 3 milyar dolar bekliyoruz. Bu rakamın altına da vermeyiz. İşte buradan gelen tüm finansmanı metroların tamamlanması için kullanacğız" dedi. Gökçek, gelecek parayla her üç metro çalışması 2008 yılında tamamlayacaklarını dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi organizasyonu ile Ankara'da toplanan Glokal Forumu'nda İsrailliler'in yer alması ve forumdan İsrail'e kınama çıkmaması eleştirilerinin hatırlatılması üzerine ise Gökçek, forumun bir önceden planan bir organizasyon olduğunu ve açıklanan sonuç bildiriside barış çağrısının yapıldığını hatırlattı. İsrail ile Filistin arasındaki sorunun bağırarak çözülmeyeceğini vurgulayan Gökçek, Saadet Partisi'nin de destek verdiği İstanbul'da yapılan İsrail'e telin mitingini eleştirdi.

"Bugün 100 bin insan mitingde bağıracak, ne olacak İsrail'e savaşa mı gidecek? Sadece kendilerini tatmin edecekler" diyen Gökçek, önemli olanın bağırmak değil, Filistinlileri kurtarmak olduğunu söyledi. Gökçek, mitinge yönelik eleştirilerini şöyle sürdürdü: "Benim üslübumda farklılık var. Savaşarak kurtulacaksa buyursunlar bu bağıranlar oraya savaşa gitsinler. Savaşla bu işin çözülemeyeceğine inanıyorum. Ben Filistinli din kardeşimle aynı duyguları paylaşıyorum; aynı ızdırabı çekiyorum. Bu işin savaşla bitirilemeyeceğini görüyorum. Çünkü güçler arasında dengesizlik var. Bunu göremeyip başını kuma gömenlere de inanmıyorum. Sadece bağırarak, çağırarak, hisleri tahrik ederek orada daha çok ölümlere yol açılacağına inanıyorum. Onların vebalini de onların sırtlarına yüklüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious