Melih Gökçek'ten su tasarrufu ısrarı

  • Giriş : 25.05.2007 / 16:35:00

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi basın merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın su sıkıntısı ile ilgili olarak, ''Israrla Ankaralıların tasarruf etmelerini istiyorum. Tasarrufu herkes kendine göre bulacak, icat edecek, uygulayacak'' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'nın ancak eylül ayına kadar yetecek suyu kaldığını söyledi, halkı tasarrufa davet etti.

Gökçek, Ankara'da buharlaşma hariç, günde ortalama bir milyon metreküp su harcandığını belirtti.

Gökçek, günlük tasarrufun 250-350 bin metreküp düşürülmesi halinde su kesintisine ihtiyaç kalmayabileceğini ifade etti.

Özellikle yeşil alan sulaması konusunda vatandaşların hassas olmalarını ve şebeke suyundan sulama yapmamalarını isteyen Gökçek, Büyükşehir Belediyesi olarak kuyulardan aldıkları sularla yeşil alanları sulamaya gayret ettiklerini söyledi.

Yeraltı sularının sonsuz olmadığının da unutulmaması gerektiğini belirten Gökçek, vatandaşın bu konuda da bilinçli davranması gerektiğini söyledi.

Kesikköprü ve Hirfanlı barajlarının toplam su kapasitesinin 7 milyar metreküp olduğunu kaydeden Gökçek, 125 kilometreden 3 hat getireceklerini, Ankara'ya günde 750 metreküp su sağlayacaklarını anlattı.

Projenin yaklaşık olarak 350 milyon dolara mal olacağını ifade eden Gökçek, projenin 8 ay içerisinde bitirilmesi için gayret sarfettiklerini kaydetti.

Önlemlerin yeterli olmaması halinde ağustos ayı içerisinde su kesintisine başlayabileceklerini belirten Gökçek, "Su kesintisinin kaç günde bir yapılacağı, her gün mü yarım gün mü yapılacağı konusunda kararı ağustos ayında vereceğiz" dedi.

Bir gazetecinin, araba yıkama yerlerinin şebeke suyunu kullanmaması ile ilgili olarak karar aldıklarını hatırlatması üzerine Gökçek, "Bu kararlarından bu işyerlerinin sahiplerinin de memnun olduğunu, çünkü maliyetlerinin azaldığını, bu kararlarına uymayan işyeri sahipleri olursa kapatmak zorunda kalacaklarını" söyledi.

Gökçek, suya zam yapıp yapmayacaklarına dair bir soru üzerine, ileride 10 metreküpten fazla su kullananlar için böyle bir zammın gündeme gelebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious