Meltem Arıkan'dan yeni kitap

Meltem Arıkan'dan yeni kitap.11292
  • Giriş : 16.04.2008 / 22:06:00

Yazar Meltem Arıkan, bedeni yeniden sorgulayarak kadın ve erkeklerin kendileri hakkındaki inanç, algı ve ön kabullerini kırmalarının yollarını gösterdiği yeni kitabı ''Beden Biliyor'' ile okuyucularının karşısına çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Ve... Veya... Belki", "Evet... Ama... Sanki", "Kadın Bedenini Soyarsa", "Yeter Tenimi Acıtmayın", "Zaten Yoksunuz", ve "Umut Lanettir" romanlarının yazarı Meltem Arıkan'ın yeni eseri "Beden Biliyor", Destek Yayınları'ndan çıktı.

Bu eserinde farklı bir çalışmaya yönelen yazar, yapıtını "toplumu değiştirmek ve dönüştürmek, kendi varoluşlarını gerçekleştirebilen bireylerden oluşan bir toplum yaratmak adına bir başkaldırı" olarak yorumluyor.

16 yaş üzeri kadın ve erkeklere hitaben yazılan eserde yazar, kişilere bedenle yüzleşmelerini sağlayarak, "beden kullanma kılavuzu" sunuyor.

"Hem kadınların hem erkeklerin olası isteklerinin sistem tarafından formüle edilmesi, erkek egemenliğini kabullenen kadının uyum sağlamak adına başkaldırmasını engellerken, aynı zamanda bu şartlandırma, kapitalist sistem içerisinde tüketim artırılmasının ve sürdürülmesinin de garantisi olur" diyen yazar, kitabında, bedenini tanımayan insanların, cinsellik de her türlü iletişimde yanlış yönlere sapabileceğini belirterek, kadın ve erkeklere kendileri hakkındaki inanç, algı ve ön kabullerini kırmanın yollarını ironik bir dille gösteriyor.

"Kutsal olan tek şey beden"

Arıkan kitabında şunları konu ediyor:

"Bedenlerimizle bütünleşmediğimiz sürece kendimizle bütünleşemeyeceğimiz gerçeği görmezden geliniyor. Yaşam içinde var olmamız değil bulunmamız isteniyor. Bedenleriyle ayrışan kadın ve erkekler bütünleşmek yerine kendilik yarılması yaşamaya mahkum ediliyor.

Bunun sonucunda da kendimizi tanımak ve sevmek lafta kalırken gerçeklerin yerine sanal ve içi boşaltılmış kavramlar geçiyor. Sonuç olarak kadın olmayan kadınların ve erkek olmayan erkeklerin nefretlerinin yarattığı dünyada güç, iktidar, nefret ve savaşlar her şeyin belirleyicisi oluyor."

Kitabında aile, anne ve inançların kutsallığını da sorgulayan Arıkan, "kutsal olan tek şeyin kişinin bedeni olduğunu" ifade ediyor.

Yazar kitabının başlangıcında da şu 10 soruyu da soruyor:

"Bedenini tanıyor musun? Bedenini tanıdığına inanıyorsun ama yanılmış olabilir misin? Bedenine yabancı mısın? Bedenine yabancı olduğunu kabul ediyorsan bu yabancılıktan kurtulabilir misin? Neden bedenine yabancısın? Bedenin olmadan düşünebilir misin? Bedenin olmadan var olabilir misin? Bedeninin olmadan kendini birine algılatabilir misin? Kendinle iletişim kuruyor musun? Kendinle iletişim kuramıyorsan başkalarıyla nasıl iletişim kurabilirsin?"

Arıkan'ın kitabı, "Beden Yalan Söylemez", "Alt Benlik Ve Üst Benlik", "Neden Kadının ve Erkeğin Bedeni Ayrı Ele Alınmalı?", "Kadın Ve Erkek Bedeninin Anatomisi", "Cinsiyet Farklılıkları Nasıl Meydana Geliyor?", "Duyularımızla Algılama", "Var Olan Kim?", "Refleks", "Ensest", "Niçin Kendine Özgü", "Benzersizliğe Gereksinim Var?", "Karşınızdaki Kişinin Sizden Ne İstediğini Gerçekten Anlıyor Musunuz?", "İstenen Kadın Veya Erkek Olmayı İstemek" gibi alt başlıklardan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious