Meme kanseri erkeklerde de görülebilir

Meme kanseri erkeklerde de görülebilir .14500
  • Giriş : 28.10.2007 / 16:05:00

Meme kanseri az da olsa erkeklerde de görülüyor, hastalığa karşı uyaran uzmanlar 'erkeklerde daha hızlı ilerlediğini'' de hatırlatıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genellİkle kadınlara özgü olduğu zannedilen, daha çok kadınların yakalandığı düşünülen meme kanseri, düşük oranda da olsa erkeklerde de görülebiliyor. Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzmanı Dr. Canan Uzel, erkeklerde görülen meme kanseri seyrinin kadınlardaki ile aynı olduğunu belirtiyor.

İLERİ YAŞLARDA GÖRÜLÜYOR
Erkeklerde görülen diğer kanser türleri arasında yüzde 1'den daha az oranda görülen 'meme kanseri' olgusuna, ortalama olarak 60-70 yaş arasındaki erkeklerde daha çok rastlanıyor. Ancak özellikle ileri yaşlarda sık görülen 'jinekomasti' ile meme kanserinin ayırımının dikkatli yapılması gerekiyor. Jinekomasti, erkek meme kanseri için risk faktörü değil ama memede kitle ve yara oluşumu şeklinde belirtileri gözlenebiliyor.

BENZER BELİRTİLER
Erkek meme kanseri, hücre tipi ve özellikleri nedeniyle kadın meme kanseri ile benzer belirtilere sahip olsa da, erkek meme kanseri ile kadın meme kanserinin karşılaştırıldığı araştırmalar, erkeklerde meme kanserinin kadınlardan daha hızlı seyrettiğini ortaya koyuyor. Hastalığın tanısının erkeklerde daha geç ilerlemiş dönemlerde konmasından da kaynaklanan bu durum, erkeklerde hastalığın seyrini de olumsuz etkiliyor.

Erkekte risk faktörlerini bilin
Yüksek seviyede ve uzun sürede östrojen hormonuna maruz kalma
Düşük androjen hormonu
Karaciğer sirozu, testis hastalıklarında ve herhangi bir nedenle östrojen hormonu alınması
Ailede meme kanseri hikayesi (Bu hastalık tanısını alan erkeklerin kız çocuklarında ve kız kardeşlerinde meme kanserine yakalanma riski 2-3 kat fazla oluyor. Bu nedenle bu gruba girenlerin tarama ve takip programlarına katılmaları öneriliyor.)

Belirtileri ciddiye alın
Memede, koltuk altında şişlik ve sertlik
Meme üzerindeki deride kızarıklık
Meme başında içeri çekilme
Memede ağrı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious