'Meme kanseri erken teşhisle ömrü uzatır'

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Şifa Hastaneler Grubu Erzurum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Sebahattin Dalga, kadınların korkulu rüyası meme kanserinin erken teşhisle iyileştirilebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu nedenle bayanların çok dikkatli olmaları isteyen Opr.Dr. Dalga, ancak gerksiz yere panik yapmamalarını istedi. Tüm kanserlerde olduğu gibi mem kanserinde de erken tanının önemine dikkat çeken Opr.Dr. Sebahattin Dalga, "Bu yüzden kadınlar erginlik çağından itibaren kendi kendilerini muayene etmeleri gerekir. Bu konuda uzman hekimlerden bilgi alabilirler. Kendilerine göre anormal bir bulguya rastladıklarında hemen bir uzman hekime görünmeleri gerekmektedir." dedi.

Bayanların 30 yaşından sonra rutin olarak her yıl muayene olmalarını da öneren Dalga, 40 yaş üstü bayanlarda yıllık veya en azından iki yılda bir mamografi taraması yaptırmalarını tavsiye etti. Meme kanserinin daha çok görüldüğü riskli grupları da sıralayan Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Sebahattin Dalga, "bu gruplar şunlardır; diğer memesinde kanser olanlar, birinci derece akrabalarında (anne, kız, kardeş gibi) meme kanseri olanlar, erken dönemde ergenlik ve geç dönemde menopoza girme, ilk hamileliğin 30 yaşından sonra olması, hiç doğum yapmama, birlikte yumurtalık ve rahim kanseri olması. Bu grupta yer alan bayanların meme taramalarına daha erken başlamaları ve en küçük şüpheli bir durumda bir genel cerrahi uzmanına görünmeleri gerekir." ifadelerini kullandı.

Yapılan bu bütün uyarıların hastaların meme kanserine karşı dikkatli olmalarına yönelik olduğunu da kaydeden Opr.Dr. Dalga, günümüzde hala meme kanserini önleyen bir tedavi yöntemi olmadığının da altını çizdi. Ancak sadece mem kanserinin erken tanısının mümkün olduğunu bununda diğer kanserlerde olduğu gibi alınabilecek en önemli tedbir kabul edildiğini vurgulayan Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. Sebahattin Dalga, meme kanserli hastalarde en çok Ağrı, memede sertlik (kitle) ve meme başı akıntısı gibi şikayetlerle kliniklere başvurduklarını bildirdi. Bu tip rahatsızlıkları olanların mutlaka doktora başvurmaları, ancak bu şikayetleri bulunan herkesinde meme kanseri olamayacağının bilinmesini isteyen Genel Opr.Dr. Dalga, şunları söyledi: "Özellikle meme ağrısı olan bayanların kanser şüphesiyle doktora müracaat ettiğini görüyoruz. Unutulmamalı ki meme ağrısının yüzde 90 sebebi meme kanseri değildir. Meme kanseri tespit edilen bayanların hiç paniklemeden iyi bir merkezde tedavilerine başlamaları gerekir. Tedavinin ilk basamağı da kesinlikle ameliyattır. Halkımız arasında yanlış bir anlayış mevcut. Bu da; memeye bıçak değdiğinde kansere sebebiyet verdiğidir. Bu kesinlikle doğru değil ve halkımızın gerek tanı için yapılacak biyopsiden, gerekse tanı konulduktan sonra yapılacak ameliyattan kaçmaması gerekir. Batı toplumlarında taramalarda evre 1 veya evre 2 düzeyinde meme kanserleri tanımlanabilirken, maalesef Türkiye'de hastalar genelde evre 3 veya 4'te hekime gelmektedir. Bu da sağ kalım süresini en az yüzde 50 azaltmaktadır. Kanser için söylenen 'kanserden korkma, geç kalkmaktan kork' sözü meme kanseri içinde geçerlidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious