Meme kanseri tedavisinde hatalar yapılıyor

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Muğla'nın Bodrum ilçesinde "1.Ulusal Meme Kanseri Konsensus Toplantısı" düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meme Dernekleri Koordinasyon Kurulu (MDKK) tarafından İzmir Meme Hastalıkları Derneği ve Aydın Meme Hastalıkları Derneği işbirliğiyle düzenlenecek toplantı 15-19 Kasım tarihlerinde İber Otel'de yapılacak.

Toplantıda meme kanserinin teşhis ve izlenmesinin yanısıra her evresinde tedavilerle ilgili önemli çalışma sonuçlarının tartışılacağını belirten Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve 1.Ulusal Meme Kanseri Konsensus Toplantısı Başkanı Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, "Ülkemiz şartları ve tartışmalar dikkate alınarak, en doğru yöntemler ve protokoller konsensus kurulunun oylamasıyla belirlenecek. Konsensus kurulu, ülke çapında meme kanseriyle ilgili çalışan, her türlü ulusal ve uluslararası toplantıları takip eden, bu konuda yayınlar yapan, meme kanseri eğitimi veren meslektaşlarımızdan oluşmaktadır." dedi.

Kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olan meme kanserinde her geçen gün farklı teşhis ve tedavi yöntemleriyle ilaçların gündeme geldiğini kaydeden Prof. Dr. Haydaroğlu, "Bu gelişimlerin bazıları oldukça yararlı ama bazıları etkisiz ve yalnızca reklama dayalı olabilmekte, hastalara asılsız umutlar vermektedir." şeklinde konuştu.

Multidisipliner tedaviler gerektiren meme kanserinde bazı hatalara da rastlandığını vurgulayan Haydaroğlu, "Bazen aynı etki daha ucuz ilaçlarla sağlanabilecekken en pahalı tedavilerin seçimi, bazen gerekmediği halde fazla tedavilerin verilmesi, bazen de gerektiği halde bilgi eksikliği sebebiyle yapılamayan tedaviler olabilmektedir. Gereksiz tedavilerde büyük israflar sözkonusu olurken gereken yapılmadığından hasta mağdur olmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious