Meme kanseri yaşlıları daha çok yakalıyor

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Kadınlarda en çok görülen kanser türü olan "meme kanseri"nin ilerleyen yaşla birlikte arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadınlarda en çok görülen kanser türünün "meme kanseri" olduğu ve bu hastalık riskinin ilerleyen yaşla birlikte arttığı bildirildi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Akça, meme kanserinde, erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu söyledi. Akciğer kanserinden sonra en çok ölüme neden olan kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten Akça, bu rahatsızlığın görülme olasılığının da yaşla beraber arttığına dikkati çekti. Akça, hastalığa yakalanan kadınların yüzde 70'inin 50 yaş üzerinde olduğunu belirterek, kişisel meme muayenesine 20 yaşında başlanılması, 40 yaşından sonra da düzenli olarak uygulanması gerektiğini, bu yolla hastalığın yüzde 40-50 oranında saptanabildiğini ifade etti.

BİZDE DİĞER ÜLKELERE GÖRE DAHA AZ

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Başkanlığı'nca başlatılan "Kanser Tarama ve Eğitim Merkezi Projesi" kapsamında çeşitli illerde kadınların muayene edilmeye başlandığını hatırlatan Akça, "Her ülkedeki meme kanseri sıklığı da değişmektedir. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı verilerine göre, Türkiye'de yaklaşık her yıl 30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor. Bu rakam, Türkiye'de diğer ülkelere göre düşük oranda kalıyor" dedi. Akça, hastalığın saptanmasında, tümörün çapı ve koltuk altına yayılmasının önemli olduğunu belirtti.

Doktoru ihmal etmeyin

Akça, erken tanıyla ölümcül bir hastalık olmaktan çıkan meme kanserine karşı kadınların 20 yaşından sonra her iki memesini de ayda bir kez elle kontrol etmesi, 2-3 yılda bir doktor muayenesinden geçmesi ve 35 yaşından sonra mamografi yaptırmaları tavsiyesinde de bulundu. Alkol ve sigara her türlü kanser türünü tetiklediği de unutulmamalı...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious