Meme kanserinde doğru tedavi önemli

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Paul Goss, meme kanserinde doğru ve etkin tedavi ile hastalığın tekrarlama ve başka organlara yayılım riskinin düştüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Prof. Goss, Novartis'in Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlediği basın toplantısında, meme kanserinde teşhis ve tedavide pek çok gelişmenin önünü açacak küresel bir proje başlattıklarını ve bu projede Türkiye'deki hekimlerle de işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi.

Türk toplumunda meme kanseriyle ilgili en büyük eksikliğin, 'bu konuda bir veri bankasının bulunmaması' olduğunu vurgulayan Goss, proje kapsamında Boston'da hem tümör, hem de hastanın DNA ve klinik bilgilerini kapsayacak, internet üzerinden ulaşılabilecek bir veri bankası oluşturacaklarını belirtti.

Türkiye'den 200 örnek toplanacak
Goss, ''Bankanın yöneticileri Türk ve Amerikalı hekimlerden oluşacak. İlk yıl için Türkiye genelinde 200 örnek toplamayı hedefliyoruz'' dedi.

Kurulacak veri bankasının, hastalığın takibi aşamasında önemli olduğuna değinen Goss, meme kanserinin teşhis, ameliyat ve kemoterapi sonrası bittiğini düşünmenin hata olduğunu açıkladı.

Goss, hastalığın 7, 8 ya da 11 yıl sonra nüksetme riskinin çok yüksek olduğunu ve tüm vücuda yayılmış bir şekilde ortaya çıkabileceğini kaydederek, ''Meme kanserinde doğru ve etkin tedavi ile tekrarlama ve başka organlara yayılım riski düşüyor. Bu nedenle hastalığın takibi çok önemli'' dedi.

Her 8-10 kadından biri risk altında

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Goss, yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'de her 8-10 kadından birinin risk altında olduğunu söyledi.

Goss, Türkiye'nin onkoloji konusunda gelişmekte olan bir ülke olduğunu dile getirerek, 'Türkiye'de konu hakkında yeterince bilinçlendirme yapılmaması, tedaviye erişim konusunda eksiklik ya da yoksulluk gibi nedenlerle hastalığın geç evrelerde fark edildiğini bu nedenle ölüm riskinin yüksek olduğunu' savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious