Meme kanserinde yanlış bilinenler

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Kadınlarda sıklıkla görülen meme kanseri konusunda toplumun yanlış bilgilere inandığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr.Ceyhun İrgil, 'Her 8 kadından biri meme kanseri olur', 'Yalnızca kadınlar meme kanserine yakalanırlar', 'Meme kanseri bulaşıcıdır' gibi bilgilerin yanlış olduğunu söyledi.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, meme kanseri dünya üzerinde kadınlarda en sık ölüm nedeni olan 5 kanser türü içerisinde ilk sırada yer alıyor.

Meme kanseri konusunda toplumda birhayli yanlış bilgi olduğunu belirten Dr.Ceyhun İrgil, son yıllarda üzerinde birçok araştırmalar yapılarak tanı ve tedavisinde sağlanan ilerlemelerin yanı sıra halk eğitimleri sayesinde de toplumun meme kanseri konusundaki farkındalığının olumlu bir seviyeye geldiğini ifade etti.

Dr İrgil, meme kanseri konusunda toplumda yanlış bilinen konuları şöyle sıraladı; "Her 8 kadından biri meme kanseri olur, yalnızca kadınlar meme kanserine yakalanırlar, yalnızca ailesinde meme kanseri bulunan kadınlar meme kanseri için yüksek risk grubundadırlar, meme kanseri çoğunlukla genetik kökenlidir, yaşlı kadınların meme kanserine yakalanma riski genç kadınlardan daha azdır, mamografi meme kanserini engeller, mamografi meme kanserine yol açar, meme kanseri bulaşıcıdır, bütün göğüs kitleleri kanserdir, eğer göğüsteki kitle Ağrı veriyorsa kanser değildir, memelerinde normalde yumrular (kitleler) bulunan kadınların meme kanserine yakalanma riski daha fazladır, emzirme meme kanserine yol açar, kemoterapi kadınların saçlarının dökülmesine yol açar."

Bu ve benzeri bir çok konuda insanların yanlış bilgilere inandığını vurgulayan Dr. İrgil şunları söyledi; "Her 8 kadından biri istatiği yıllık bir tahmin değildir. Bu rakam, 95 yıllık bir yaşam süresi göz önüne alınarak hesaplanmış bir değerdir. Sadece kadınlar meme kanseri olmazlar, seyrek görülmesine karşın, erkekler de meme kanserine yakalanabilirler ve meme kanseri tanısı konmuş erkeklerin yaklaşık olarak üçte biri bu hastalıktan hayatını kaybeder. İstatistiki veriler, her 100 meme kanseri vakasından birinin erkeklerde görüldüğünü göstermektedir. Kadınların yaşı ilerledikçe, meme kanserine yakalanma riskleri de artar. Gerçekteyse, yaş meme kanserine yakalanma riskini arttıran en önemli faktörlerden biridir. Mamografi meme kanserini engellemez, ancak mamografi meme kanserinin erken aşamadayken tanısının konmasını sağlayan mükemmel bir araçtır. Mamografi güvenilir bir yöntemdir ve mamogram çekilirken göğsün görüntülenmesi amacı ile kullanılan radyasyon düzeyi çok düşüktür. Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Geçmişte uzmanlar memeleri doğal olarak yumru yumru olan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğuna inanmışlardı. Ancak, yapılan istatistikler bunun doğru olmadığını gösterdi. Meme kanserlerinin bazılarında Ağrı vardır, ancak çok nadir durumlarda Ağrı tek başına bir meme kanseri belirtisidir. Kahve meme kanserine yol açmaz. Koku/ter önleyici deodorantlar kansere yol açmazlar. Emzirme meme kanserine yol açmaz. Aslında, bazı ön çalışmalar emzirmenin meme kanseri riskinde azalmaya yol açtığını göstermiştir. Saç kaybı (alopecia) kemoterapinin geçici yan etkilerinden biridir. Saç kaybı ve kemoterapinin diğer yan etkileri kullanılan ilaçlara, dozlarına ve nasıl verildiklerine bağlıdır. 10 yıldan daha uzun süreli kullanımlarda bile doğum kontrol hapları meme kanserine yol açmaz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious