Memedo Türküsü davasında beraat

Memedo Türküsü davasında beraat.15609
  • Giriş : 23.02.2009 / 22:49:00

Adana'da, Kürtçe ''Memedo'' türküsünü yayınlayarak ''halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği'' iddiasıyla hakkında dava açılan radyocu, suç kastı bulunmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Şivan Perver'in seslendirdiği ''Memedo'' adlı türküyü 16 Ekim 2007'de bölgesel yayın yapan radyosunda yayınladığı gerekçesiyle 4 yıldan 6 aya dek hapis cezasıyla tutuksuz olarak yargılanan radyonun genel yayın yönetmeni Mehmet Arslan'ın (30) avukatı hazır bulundu.

Bir başka suçtan tutuklu bulunan Arslan'ın avukatı, müvekkilinin davaya konu olan türkünün yanlış çevirisi sonucu ''halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği'' gerekçesiyle, savcılığın hazırladığı iddianameyi kabul etmediğini önceki duruşmalardaki ifadesinde açıkladığını bildirdi.

Arslan'ın avukatı, iddia edildiği gibi türküde Türk askerine yönelik ifade bulunmadığını da savunarak, müvekkilinin beraatına karar verilmesini istedi.

Mahkeme yargıcı, söz konusu türkünün, yeminli tercümanın Türkçe çevirisi üzerinde yapılan incelemede, suç unsuruna rastlanılmadığına ve sanığın suç kastının bulunmadığına kanaat getirerek, beraatına karar verdi.

Polisin, Kürtçe türkü yayını dolayısıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve radyoda yayınlanan eserin kasetini kanıt olarak sunması üzerine yargılanmasına başlanılan sanık Arslan, geçen yıl kasım ayında izinsiz gösterilere katıldığı iddiasıyla tutuklanmış ve hakkında Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, ''örgüt üyeliği ve eylemlere karışmak'' suçlarından da dava açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*