Memleket ne kadar alkol tüketiyor?

Memleket ne kadar alkol tüketiyor?.4638
  • Giriş : 05.12.2008 / 23:51:00

17 ülkede 17 bin kişiye "hiç alkollü içki içtiniz mi?" diye soruldu. Türklerin verdiği cevap ise çok şaşırtıcı. Bakın ne kadar içki içiliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Wall Street Journal için aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 17 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya katılan Türklerin yüzde 83'ü hiç alkollü içki içmediğini söyledi. Bu oran, İtalya'da yüzde 53, ABD'de yüzde 42, Rusya'da ise, yüzde 23 düzeyinde bulunuyor.

Wall Street Journal tarafından yayınlanan ve GfK araştırma şirketince 13 Avrupa Birliği ülkesi, Türkiye, ABD, Rusya ve İsviçre 'de toplam 17 bin kişi arasında gerçekleştirilen anket, ilginç bulguları ortaya koydu.

Şarap tüketimi azalırken bira tüketiminin, özellikle gençler arasında arttığını ortaya koyan anket, insanların önceki kuşaklara oranla daha az sık içki içmekle birlikte içtiklerinde daha çok alkol tükettiklerini de gösterdi.

TÜRKİYE EN AZ ALKOL TÜKETİLEN ÜLKE

Türkiye'de toplam bin 303 kişinin katıldığı araştırma, Türkiye'nin büyük bir farklı en az alkollü içkinin içildiği ülke oldu. Anketi yanıtlayan Türklerin yüzde 83'ü içki içmediğini bildirdi.

Ankete göre, Türkiye'den sonra içki içmeyenlerin en yüksek olduğu ikinci ülke yüzde 53 ile İtalya oldu.

Bu oran, ABD'de yüzde 42, İspanya'da yüzde 48, İngiltere yüzde 26 ve Rusya'da yüzde 23 olarak hesaplandı.

GÜNDE EN AZ BİR KEZ İÇENLER

Buna karşın günde en az bir kez içenler oranı açısından yüzde 17 ile Hollanda ilk sırada bulunuyor. İtalya'da yüzde 16 gibi yüksek olan bu oranın, çok içki içildiği sanılan Rusya'da yüzde 1'de kalması dikkat çekti.

Bu arada, aynı oran, Türkiye, Polonya ve İsveç'te yüzde 1'de olarak hesaplandı. Türkiye'de araştırmaya katılanların yüzde 3'ü, haftada bir kez, yüzde 2'si de haftada birkaç defa içki içtiğini bildirdi.

TÜRKİYE'DE İÇENLER BİRA İÇİYOR

Öte yandan, Türkiye'de içki içenlerden yüzde 65'i bira, yüzde 5'i şarap içtiğini ifade ederken kontrolü kısmen kaybetmek için ne kadar içilmesi gerektiğine ilişkin soruya da Türklerin yüzde 23'ü üç, yüzde 26'sı ise beş kadeh yanıtını verdi.

WSJ'nın yayınlandığı araştırmaya göre içki içenler yaşlanırken biradan şaraba geçiş yapıyor. Anket ayrıca Batı Avrupa'da yüzde 40 olarak belirlenen hiç içmeyen kadınların oranının Türkiye'de yüzde 92'yi bulduğunu da gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*