Memur bütün maaşını doğalgaza mı veriyor?

Memur bütün maaşını doğalgaza mı veriyor?.10714
  • Giriş : 04.11.2008 / 23:33:00
  • Güncelleme : 04.11.2008 / 23:37:33

Unakıtan: Memur ‘bütün maaşını doğal gaza veriyor’ diye bir şey yok. Bir kalem sadece” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Unakıtan: Doğalgaza 10 ayda yüzde 80 zammı soran basına şöyle dedi: 80 değil, 180 bile olur. Memur bütün maaşını doğalgaza veriyor diye bir şey yok
Unakıtan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki bütçe görüşmeleri öncesinde basının doğalgaz zammı ile ilgili sorularını yanıtladı. “Zamlar hiçbir zaman hoş değil. Kimse arzu ederek, sevinerek zam yapmaz” diyen Unakıtan, petrol fiyatlarının altı ve dokuz aylık dönemler halinde doğalgaza otomatik olarak yansıdığını ifade etti. Mevcut petrol fiyatlarının 6-9 aylık dönemde gaz fiyatlarına yansıyacağını ifade eden Unakıtan, “Bunun çıkışı olduğu gibi inişi de olacak. Önümüzdeki dönemde herhalde iner” dedi. Doğalgaza yapılan zammın 10 ayda yüzde 80'e varmasının çok yüksek olup olmadığı sorulan Unakıtan, “Petrole yapılan zamları düşünürseniz 80 değil, 180 bile olur” dedi. Petrolün fiyatının 23 dolardan 150 dolara kadar çıktığını ifade eden Unakıtan, bunun gaz fiyatlarına otomatik fiyatlandırma mekanizması çerçevesinde yansıdığını kaydederek, “Hükümetin dahli yok. Dışarının etkisi oluyor” dedi. Zammın seçim dönemi ile ilişkisinin sorulması üzerine de Unakıtan, içerideki gelişmelerin petrol fiyatlarını etkilemediğini, arz-talep ve dünya şartlarına göre fiyatların oluştuğunu anlatarak, “Yerel seçimle ilişkilendirmek bana göre çok yanlış olur” dedi. Memurun zamdan nasıl etkileneceğine ilişkin bir soruya karşılık Unakıtan, “Eldeki imkanlar çerçevesinde memur maaşına zam yaptık. Enflasyona hiçbir zaman ezdirmedik. Göreve geldiğimizden bu yana enflasyonun iki katı reel zam verdik. Memur 'bütün maaşını doğal gaza veriyor' diye bir şey yok. Bir kalem sadece” dedi.

Zammın otomatik fiyatlandırmaya bağlı olduğunun altını çizen Unakıtan, “Hükümete maletmenin doğru olmadığını düşünüyorum” derken, zammın ardından vatandaşa önerisinin sorulması üzerine, “Ben de bir vatandaşım” diye konuştu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*