Memur en düşük 1.475 YTL istiyor

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Memur-Sen Genel Başkanı, yarın başlayacak toplu görüşmelerde, en düşük memur maaşının bin 475 YTL olmasını talep edeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksu, konfederasyona bağlı sendika başkanlarıyla Angora Mola Otel'de düzenlediği basın toplantısında, yarın başlayacak toplu görüşmelerde masaya öncelikli olarak “grevli toplu sözleşme hakkının verilmesi” talebiyle oturacaklarını belirtti.
Mali ve sosyal haklarla ilgili taleplerini Türkiye İstatistik Kurumunun 2006 verilerine göre belirlediklerini ifade eden Aksu, ”asgari geçim haddi” miktarına göre “taban aylığı” ile “kıdem aylığı” belirlendiğinde, memurların bugünkü koşullar altında yaşamaktan kurtulacağını savundu.
Eşit işe eşit ücret düzenlemesinin yapılmasını talep edeceklerini dile getiren Aksu, “4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı bizim hesaplamalarımıza göre bin 475 YTL'dir. Bu masada asgari bir temel oluşturacak. En az kademeden maaş alan memurların bu miktardan başlatılmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

-“YÜZDE 10 FARK ÖDENMELİ”-

Uzmanlara göre yıl sonu enflasyonunun yüzde 15 olacağını iddia eden Aksu, “Hükümet, 2006'nın ilk yarısında oluşan yüzde 2.38'lik farkı memura ödeme kararı almıştır. Biz, enflasyon rakamı hesaplanarak yüzde 10 farkın ödenmesini istiyoruz” dedi.
Aksu, memurlara 250 YTL'nin altında kalmayacak şekilde kira yardımı yapılmasını da talep edeceklerini kaydetti.
Türkiye'nin 1966 yılından bu yana en yüksek büyüme hızına ulaştığını ifade eden Aksu, “Madem büyüme var, memura da refah payı olarak aynı oranda zam verilmelidir. Memur ve emeklinin kemer sıkacak takati kalmamış, kredi kartları ve el borçlarının altında ezilmektedir” diye konuştu.
Kayıt dışı istihdam ve işsizlikteki artışa da dikkati çeken Aksu, bütçede istihdam üzerindeki vergilerin en aza indirilmesi, asgari ücretten vergi alınmaması ve vergi indirimi teşvikinin ilçelerde de uygulanması gerektiğini söyledi.
Aksu, konuşmasının ardından, bulundukları iş kolunda yetki alan konfederasyona bağlı sendikaların genel başkanlarına birer plaket verdi.

-TOPLU GÖRÜŞME TALEPLERİ-

Memur-Sen'in toplu görüşmelere ilişkin kitapçığında yer verilen bilgilere göre, Memur-Sen, toplu görüşmelerde memur sendikalarının kent konseylerine ve insan hakları kuruluna katılımının sağlanmasını talep edecek. Ayrıca, TBMM komisyon ve alt komisyonlarında sendikaları ilgilendiren konularda gözlemci gönderilmesini isteyecek.
Toplu görüşmelerde, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ”asgari geçim haddi” miktarının esas alınması, katsayı, aylık, taban aylığı ve kıdem aylığının bu kriterlere göre tespit edilmesi talep edilecek.
Memur-Sen, ikramiye, eğitim öğretim tazminatı, döner sermaye ve ek ödeme yapılmasına ilişkin taleplerinin yanı sıra çalışma hayatına ilişkin yasal düzenleme taleplerini, atama ve yer değiştirme ile mesleki eğitimin geliştirilmesi yönündeki isteklerini de masaya getirecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious