Memur enflasyon farkı bekliyor

  • Giriş : 07.04.2008 / 09:46:00

Zam yetkisi Bakanlar Kurulu'nda, memur ısrarlı! Gözler IMF görüşmelerinde

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MART ayı enflasyon verileri, memurlarda hükümete dönük "enflasyon farkı" beklentisi başlattı. Ocak-Mart ayı dönemine ilişkin birikimli enflasyon, şimdiden yüzde 3.09’a ulaştı. Hürriyet'in haberine göre, devlet memuru maaşlarına, yüzde 4 enflasyon hedefini esas alarak, Ocak-Haziran dönemi için yüzde 2 zam yapan hükümetin, bu tablo karşısındaki tutumu merakla bekleniyor.

2007’DEKİ GİBİ

Memurlar hükümetten, "2007 farkı"nda olduğu gibi 2008 için de enflasyon farkı ödemesi bekliyor. Bütçe Kanunu’na göre ek zam verilebilmesi için TÜFE’nin ilk 6 aylık hedef yüzde 2’yi geçmesi gerekiyor. Hükümet, 2007 enflasyonu, hedeflenen yüzde 4’ü aşınca memurlara 2008 başında "enflasyon farkı" vermişti. Mart ayı enflasyon verileriyle, memur maaşlarının enflasyona yenildiği resmen belgelendi. Ocak-Mart döneminde yüzde 3.09 olarak gerçekleşen enflasyonun, yılın ilk yarısına kadar yüzde 5’e ulaşması bekleniyor.

BAKANLAR KURULU YETKİLİ

Memur maaşlarına belirlenen enflasyon farkı verilmesi konusundaki yetki Bakanlar Kurulu’nda. AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, geçtiğimiz yıl sonunda, "2008 yılı için belirlenen yüzde 4’lük enflasyon hedefinden sapma olması durumunda, arada oluşan farkı memur maaşlarına zam olarak yansıtacaklarını" söylemişti.

IMF İLE GÖRÜŞÜLECEK

Enflasyon farkı konusunun, Ankara’da temaslarını sürdüren IMF ile görüşmelerde de gündeme gelmesi bekleniyor. IMF’nin daha önce enflasyon farkının ödenmemesi yolundaki önerisini, Hükümet kabul etmemişti. Kamu-Sen ise hükümetin yıllık enflasyon hedefini bilinçli olarak düşük belirlediğini savunarak, "Aradaki yaklaşık 3 milyar YTL’lik farkın da faiz ödemelerinde kullanıldığını" bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious