Memur için kritik gün Perşembe

Memur için kritik gün Perşembe.14146
  • Giriş : 26.08.2008 / 12:36:00

Bakan Başesgioğlu hükümetin teklifini perşembe günü sunacağını açıkladı. Sendikaların taleplerinin bütçeden ayrılan kaynakla arasında 4 kata varan fark ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yaklaşık 2 milyon memuru ilgilendiren toplu görüşmelerin üçüncü turu bugün tamamlandı. Görüşmelerin ardından sendika liderleriyle birlikte kameraların karşısına geçen Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, hükümetin teklifini perşembe günü sunacağını açıkladı.

Devlet Bakanı Başesgioğlu, konfederasyonların mali tekliflerini Kamu İşveren Kurulu olarak değerlendireceklerini, ekonomiden sorumlu diğer bakanlarla konuyu istişare edeceklerini belirterek, “Perşembe ve cuma günü bu yaptığımız görüşmeler doğrultusunda görüşümüzü konfederasyon başkanlarımıza açıklayacağız” dedi.

Konfederasyonlar tarafından sunulan tekliflerin mali analizinin bürokratlar tarafından yapıldığını dile getiren Başesgioğlu, ayrıca konfederasyonlara 2008 yılı personel harcamalarının gerçeklemesi ve 2009 Yılı Orta Vadeli Programı"nda yer alan personel ödeneklerine ilişkin bilgiler sunulduğunu ifade etti.

Başesgioğlu, 28 Ağustos Perşembe günü tekrar bir araya elerek kapsamlı bir görüşme yapılacağını belirterek, “Perşembe ve cuma günü de bu yaptığımız görüşmeler doğrultusunda görüşümüzü konfederasyon başkanlarımıza toplantıda açıklayacağız.”

Perşembe günü yapılacak görüşmeden bir sonuç çıkmaması durumunda cuma günü son bir toplantı daha yapmayı planladıklarını vurgulayan Başesgioğlu, şöyle konuştu:

“Şu ana kadar mali haklar bölümüne ilişkin herhangi bir detay görüşülmemiştir, ne toplu görüşme primi adı altında ne de başka bir ad altında. Yani sendikaların kendileri adına hiçbir talepleri söz konusu olmamıştır. Bütün talepleri kamu çalışanlarına, temsil ettikleri gruplara ilişkindir.”

Başesgioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açıkçası 2009 yılında yapılması öngörülen iyileştirmeyi Hükümetimiz memurlarımızın lehine 6 ay öne çekmiştir. Tabii hesaplama yapılırken bütün bu maliyet unsurları birlikte değerlendiriliyor. 2-3 günlük görüşme sürecinde bu ödenekler konusundaki sınırlarımızın nereye dayanacağını birlikte göreceğiz. Şunu açıkça ifade edeyim, Türkiye, makro istikrarı koruma konusunda uyguladığı başarılı bütçe politikalarıyla hem kendi kamuoyunda hem de dünya ekonomik kamuoyunda büyük bir saygınlığa ulaşmıştır. Bu saygınlığa ulaşmak sadece itibari bir şey değil, aynı zamanda bizim ekonomik dengelerimizi düzeltmemiz açısından da son derece olumlu olmuştur. Yani bir taraftan memurun cebine 10 lira koyup, diğer taraftan 15 lira almak gibi bir popülist anlayış içerisinde değiliz. Memurumuzun satın alma gücü artsın, refah payı artsın, bunları istiyoruz, ama bunların büyük bir fotoğraf içerisinde makro ekonomik denge içerisinde gözetilmesi gerektiğine inanıyoruz. Onun için bugüne kadar hiç popülist bir anlayışla hareket etmedik.”

Murat Başesgioğlu, görüşmeler sonunda tam bir mutabakata varılırsa bunun takvimi ve planlamasının yapılabileceğini söyledi.

HÜKÜMETLE SENDİKALARIN MALİYET FARKI

Bugünkü üçüncü tur görüşmelerinde memur konfederasyonlarının taleplerinin getireceği maliyetler masaya konuldu. Bütçeden ayrılan kaynakla maliyetler arasında 4 kata varan fark ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı"nın yaptığı hesaplamalara göre Türkiye Kamu-Sen"in 2009 maaş artış taleplerinin bütçeye maliyeti 14,3 milyar YTL, Memur-Sen"inki ise 23,1 milyar YTL oldu. Hükümetin memur maaşları için ayırdığı kaynak ise 5 milyar 750 milyon YTL sınırında kaldı.

Kamu-Sen, bu kaynağın 8 ya da 9 milyar YTL"ye çıkarılması durumunda anlaşabilecekleri mesajını verirken, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ise kaynağın ne kadar artırılabileceğini ilgili bakanlarla görüştükten sonra netleştirecek. Bu durumda hükümet asıl teklifini toplu görüşmelerin 4. turunda sunacak.

Kamu-Sen"in 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 1.012 YTL, Türkiye İstatistik Kurumu"nun ise 255 YTL olarak açıklaması da üçüncü turda tartışılan bir diğer başlık oldu. Aradaki farkı şaşırtıcı olarak değerlendiren Başesgioğlu, taraflardan bu rakamın nasıl bu kadar farklı hesaplanabildiğinin açıklanmasını istedi.

MEMURLAR YÜZDE 5+5 ZAM İSTİYOR

Türkiye Kamu-Sen, en düşük memur maaşının açlık sınırının üzerine çekilmesini istiyor. Konfederasyon bu amaçla gelecek yıl altışar aylık iki dönem halinde taban ayığına yansıyacak şekilde tüm memurlara brüt 100"er, net 75"er YTL olmak üzere toplam net 150 YTL zam yapılmasını, maaş katsayıları ile yan ödeme katsayısının da iki dönem halinde yüzde 5"er artırılmasını talep ediyor. Konfederasyon ayrıca, sendika üyesi memurlara 50 YTL “toplu görüşme ikramiyesi” verilmesini istiyor.

Memur-Sen ise bekar, en düşük derecedeki memur maaşının 1301 YTL"ye, evli, iki çocuklu ve eşi çalışmayan memurun maaşının 1461 YTL"ye yükseltilmesini talep ediyor.

Her iki konfederasyon da eş, çocuk, kira yardımı, ek gösterge gibi konularda da değişen miktarlarda iyileştirmeye gidilmesini istiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*