Memur-işçi dengesizliği artıyor

  • Giriş : 25.10.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, 160 bin metal işçisinin maaşlarına yüzde 21 zam yapılmasının, memur ve işçi ücretleri arasındaki ücret adaletsizliğini derinleştirdiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avcı, yaptığı açıklamada, hükümet tarafınan, 2007 yılında düşük maaşlı memurlara yüzde 4+4, diğer memurlara da yüzde 3+3 oranında zam yapıldığını hatırlattı. Hükümetin 160 bin metal işçisinin maaşlarına yüzde 21 zam yaparak memur ve işçi ücretleri arasındaki uçurumu derinleştirdiğine işaret eden Avcı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Memura zam vermeye gelince cimri davranan, kırk dereden su getiren hükümet, 'eşit işe eşit ücret' sözünü yerine getireceğine aradaki makası gittikçe açmıştır. Biz işçi arkadaşlarımıza yapılan zammı çok görmüyoruz. Fakat bilinen bir gerçek var ki, memur arkadaşlarımıza açlık sınırında bir ücretin reva görüldüğüdür. Biz hükümetin memur maaşlarını işçi ücretlerine endekslenmesini istiyoruz. 800 YTL maaş alan öğretmenler olarak işçiler kadar maaş almaya daha dünden razıyız. Öte yandan, söz konusu ayrımcılığın, kamudaki işçilerin maaş ortalamasının bin 371 YTL, memurların ise 811 YTL olduğu ve memurlar arasında da ücret uçurumunun gittikçe arttığının tartışıldığı günlere rastlaması manidardır. Hükümet, devlet anayı memurlara üvey ana yapmıştır."

Hükümetin memurları kandırmaya devam ettiğini iddia eden Avcı, her 100 eğitimciden 93'ünün, bir şekilde borç alarak yaşadığını ileri sürdü. Kredi kartı borçları yüzünden kara listeye alınanların oranının ise yüzde 120'ye yükseldiğine işaret eden Avcı, eğitimcilerin banka borcunun bir yıl öncesine göre 2006'da yüzde 85 oranında arttığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious