Memur maaşına manav hesabı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

KESK tarafından yapılan araştırmada, ''Son bir yılda kamu çalışanlarının alım gücünde gerileme yaşandığı, bunun en çoksebze-meyve fiyatları karşısında hissedildiği'' ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KESK Araştırma Merkezi (KESK-AR) tarafından yapılan ''Yıllık Alım Gücü Karşılaştırması'' araştırmasında, kamu çalışanlarının alım gücünün geçen yılın Şubat ayına göre önemli ölçüde azaldığı savunuldu.

''Türkiye İstatistik Kurumu'nun TÜFE madde fiyatları'' üzerinden yapıldığı bildirilen araştırmada, geçen yılın Şubat ayından bu yana kiraların yüzde 21,6 oranında arttığı, buna karşın kamu emekçilerinin ücretlerindeki artışın yüzde 11'de kaldığı öne sürüldü.

Ortalama ücretli bir kamu çalışanının Şubat 2006'da maaşının yüzde 36'sını kiraya verirken, bu oranın bir yılda yüzde 40'a yükseldiği (büyükşehirlerde bu oran daha da yükseliyor) ifade edilen araştırmada, ''Kiradan geriye kalan gelir ile kamu emekçisinin 2006 Şubat ayına göre alım gücü 238 ekmek (200 gramajlı), 5 kilogram pirinç, 39 kilogram bulgur, 29 kilogram tavuk, 44 kilogram beyaz peynir azaldı. Buna karşın kamu çalışanları geçen yıla göre dana etinden 230 gram fazla alabiliyor'' görüşüne yer verildi.

Araştırmada, geçen yılın aynı dönemine göre kamu çalışanlarının kira hariç geliri ile alım gücündeki en büyük kaybı sebze-meyvede yaşadığı, geçen sürede ''memurun filesinin biraz daha boşaldığı'' iddia edildi.

Son bir yılda 38 meyve ve sebzeden 26'sında, kamu çalışanlarının alım gücü kaybına uğradığı öne sürülen araştırmada, kamu çalışanlarının kira hariç gelirleri ile bir yıl öncekine göre 246 kilogram domates, 189 kilogram elma, 81 kilogram armut, 10 kilogram patates, 75 kilogram salatalık, 124 kilogram mandalina daha az alabildiği ifade edildi.

Buna karşın geçen yıl alınabilen muz miktarı 17 kilogram, sivri biber miktarı 28 kilogram artış gösterdi. Alım gücü artan diğer ürünler arasında lahana, patlıcan ve pırasa bulunuyor.

Araştırmada, kamu çalışanlarının maaşlarına yılbaşında yapılan ortalama yüzde 3,9'luk zammın, Ocak ve Şubat aylarındaki enflasyon rakamlarının gerisinde kaldığı savunuldu. Maaşlardaki bu artışa karşın aynı aylarda bulgur fiyatının yüzde 5,22, şehriye fiyatının yüzde 4,58, tavuk fiyatının yüzde 7,25, balık fiyatının yüzde 11,51, beyaz peynir fiyatının yüzde 72,22, krem peynir fiyatının yüzde 5,34, kiraların yüzde 4,47, tren bileti fiyatlarının yüzde 4,96, vapur bileti fiyatlarının yüzde 11,11 yükseldiği ileri sürüldü.

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, araştırmayla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının ''sokaktaki enflasyona yenildiğini'' savundu.

Enflasyon verilerinin gerçeği yansıtmadığını ileri süren Tombul, ''Hükümet enflasyonla mücadele adı altında her geçen gün emekçinin alım gücünü azaltmaktadır'' dedi.

Çalışanların sorunlarının katlanarak arttığını savunan Tombul, ''IMF direktifleri ile şekillenen Türkiye ekonomisinde kamu emekçilerine, işçilere, işsizlere, küçük esnafa, çiftçiye yer yok'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious