Memur maaşları 2014 - Memur zammı 2014 - Emekli memur maaşları 2014

Memur maaşları 2014 - Memur zammı 2014 - Emekli memur maaşları 2014.16450
28.11.2013 / 09:22:25

Emekli memur ve memurların maaşları 2014'te nasıl olacak. Haber Aktüel, memur maaşlarını açıklıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Toplu sözleşme görüşmelerine göre 2.6 milyon memurla, 1.9 milyon memur emeklisi, katsayı artışı ve enflasyon farkı ödemesiyle yeni yıla çifte zamla girecek. Memur maaşları için buraya tıklayın

Bu arada Denizli'de bulunan Aksiyon Memurlar Derneği Başkanı Hakan Yörükoğlu, dershanelerin kapatılması konusunda Milli Eğitim plan program yapmışsa diğer kurumlardan niye ses çıkmadığını sorarak, memurların aldıkları maaşla çocuklarını özel okullara gönderemeyeceğini söyledi. Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde yönetim kurulu üyeleriyle bir basın toplantısı düzenleyen Yörükoğlu, dershanede çalışan arkadaşlarının bu şirketlerin ve müesseselerin kapatılması durumunda bir gün sonra işsiz kalacağını belirtti. Yörükoğlu, “Bir sonraki gün hayatlarını devamını sağlayacak ya da iş bulana kadar geçirecekleri süre zarfında devletimiz, bu arkadaşlarımızın geçimini sağlama adına ne gibi bir çalışma yapmıştır? Sadece kapatmaya endekslenmiş bir karar var, sonrası için binalarla ilgili, okul olacak veya bunun gibi teklifler varken ay sonunu getirmeye çalışan memur arkadaşlarımız, çoluğuna çocuğuna, evine nasıl ekmek götürecek? Kapatma hadisesi 120 bin insanı etkilerken sadece bunu bakanlık konuşmaktadır.” dedi.

Memleketin bu kadar insanı için karar verildiği bir günde devletin İş-Kur gibi kurumlarının işsiz kalacaklarla ilgili ne gibi bir çalışma içine girdiğini bilmediklerini vurgulayan Yörükoğlu, “Bu konularda devletimize güvenmezsek, atılan diğer bütün adımlarda, yapılan hizmetlerde insanını düşünmeyip kendini düşünen bir yapı, soruyorum size hangi dönemlerin mantığıdır? Aldığı maaş belli olan memur kardeşimiz, çocuğunu hangi parayla özel okula gönderecektir? Bu memlekette çalışan düz memur insanımızın maaşı eğer 10 bin lira olursa ve mezun olan öğrencilerin istediği üniversiteye veya liseye girme imkânı olduğunda hangi dershaneyi kapatacaksanız kapatın. Bunları başaramamışsanız, o zaman bu sorunları çözün.” diye konuştu.

Öte yandan Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, hükümet yetkililerinin 'son 10 yılda enflasyon oranının yüzde 154 olmasına rağmen, öğretmen maaşlarının enflasyonun iki katı oranında, yüzde 303 arttığı’ yönündeki açıklamalarını reel bulmadığını söyledi. Gürkan Avcı, “Memur maaşlarının belirlenmesinde kullanılan katsayılarda son 10 yıl içerisinde görülen artış miktarları ile aynı döneme ait bazı ürünlerin fiyatlarındaki artışa bakarsak, memur maaşlarına yapılan zamların düşük olduğu ortaya çıkacaktır.” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Avcı, memur maaşlarının, kullanılan katsayılarla birlikte değerlendirildiğinde, ücretlere 10 yıl içerisinde gelen zam miktarının yüzde 360 değil yüzde 125 olduğunun ve bunun yıllık ortalamasının yüzde 12,5 oranında ortaya çıktığının görüleceğini bildirdi. DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “Memurların zorunlu ihtiyaçları gereği tükettiği bazı ürünlerin aynı dönem içerisinde gösterdiği fiyat artışlarına resmi TÜİK verilerini baz alarak baktığımızda fiyat artışlarının, memur zammı oranının üzerinde olduğunu görebiliriz. Buna göre son on yılda memur maaşlarının eridiği ortaya çıkmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

“HÜKÜMET TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANINDAN MEMURA PAY VERMİYOR”

Kamuoyundan saklanan diğer bir hususun ise memurlara ülkenin büyüme oranından pay verilmediği, oysa memurlara refah payı kadar da maaşlara artış yapılması gerektiğini kaydeden Gürkan Avcı, “Hükümet yetkilileri Türkiye’nin son 10 yılda yüzde 300 büyüdüğünü söylüyor. Bu büyümede öğretmenlerin, memurların katkısı yok mudur? Niçin memurlara ülkenin büyüme oranından pay verilmiyor.” diye sordu. 

Son 10 yıllık enflasyon ve memur maaş artışı konusundaki tartışmada halkın gerçekleri bilmesi gerektiğini söyleyen Gürkan Avcı, hükümet yetkililerinin 'Türkiye son 10 yılda 3 kat büyüdü' açıklamalarını düzelterek, şu ifadeleri kullandı: “Aslında Türkiye reel gayrisafi yurtiçi hâsıla olarak yüzde 303 değil, yüzde 63 büyüdü. Ülke karşılaştırması yapılmak istendiğinde ekonomik büyüklük nominal GSYİH ile ölçülür. Zamansal karşılaştırma için ise reel GSYİH rakamının kullanılması gerekir. Yani milli gelirimiz belirli bir dönem içinde ne kadar arttı ise hesap sabit fiyatlardan reel gelir ayrımı yapılmalıdır. 10 yılda hiç büyümeseydik bile ortalama enflasyonumuz yüzde 10,5 olduğu için cari fiyatlarla milli gelirimiz zaten büyüyecekti. Döviz kuru da enflasyondan yavaş arttığı için dolar üzerinden nominal gelir daha da büyür. Bu hesabı kullandığımızda ekonomi aslında 10 yılda yüzde 0 büyüme ortalamasıyla iki katından fazla büyümüş gözükür.” 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*