Memur maaşlarına enflasyon farkı isteniyor

  • Giriş : 03.05.2008 / 15:31:00
  • Güncelleme : 03.05.2008 / 16:13:13

Türkiye Kamu-Sen, hükümetin 2008 yılı için yüzde 4 enflasyon hedefi belirlediğini ve kamu çalışanlarına da bu oranda zam yaptığını belirterek, enflasyon hedefi şimdiden aşıldığı için memur maaşlarına enflasyon farkının yansıtılmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, AK Parti hükümetinin son 3 yıldır enflasyon hedeflerini tutturamadığı belirtilerek, TÜİK'in açıkladığı son rakamlara göre, Nisan ayı itibarıyla yıllık enflasyonun yüzde 9,66'a yükseldiği kaydedildi. Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi'nin 2008 yılı enflasyon tahmininin yüzde 12,4 olduğu ifade edilen açıklamada, çift haneli enflasyon rakamlarının önümüzdeki aydan itibaren yeniden görülmeye başlanacağı savunuldu.

Kamu-Sen'in açıklamasında şu ifadelere yer verildi: ''Her zaman olduğu gibi, hükümetin yaptığı yanlış hesabın ve yanlıştaki ısrarın faturasını memurlarımız ödemek zorunda bırakılmaktadır. Memurlarımıza yıllık yüzde 4 enflasyon hedeflemesine göre maaş artışı yapılmıştır. Ancak nisan ayı itibarı ile yıllık enflasyon hedefi aşılmış bulunmaktadır. Bu durumdan en büyük zararı kamu çalışanları görmektedir. Hedeflerini revize etmeyen, memur maaşlarına gerçekçi zam talebimizi görmezden gelen hükümetin kör inadı, çalışanlarımızı açlığa mahkum etmektedir. Yetkililer bir an önce dünya ve ülkemiz gerçeklerine doğru ve akılcı bir yaklaşım göstermeli, kamu çalışanlarına, Ocak 2008'den başlamak üzere Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi tarafından belirlenen yüzde 6 yıllık enflasyon farkını gecikmeksizin yansıtmalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious