Memur-Sen 1 Mayıs kutlamalarına katılmıyor

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Memur-Sen, 1 Mayıs kutlamalarında okunacak bildirinin ortak bir metin olmadığını, tamamen ideolojik ve siyasal konuları ön plana çıkaran bir metin olduğunu savunarak, bu şartlarda kutlamalara katılmayacaklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, Emek Platformu Başkanlar Kurulu'nun 17 Nisan 2006 tarihinde yaptığı toplantıda, 1 Mayıs'ta okunacak bildirinin ortak hazırlanması kararı alındığını ancak hazırlanan metinde bu karara uyulmadığının görüldüğü belirtildi.
Açıklamada, metne olan itirazlarını Emek Platformu Teknik Komitesi'ne yaptıklarını ancak tüm itirazlarına rağmen metnin değiştirilmediğinin vurgulandı. Açıklamada, şu andaki metnin tamamen ideolojik ve siyasal konuları ön plana çıkardığı için Memur- Sen olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de kutlamalara katılmama kararı aldıkları bildirildi. Açıklamada, diğer illerdeki sendikaların kutlamalara katılıp katılmamakta serbest oldukları belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: "Memur-Sen, 1 Mayıs denilince; geçmişteki ölümler, milli ve kutsal değerlere saygısızlıklar, esnafın işyerlerine, halkın otomobillerine, hatta parkın çiçeklerine saldırı ve sinirli kalabalıklar olarak algılanmasını artık istememektedir. Bunun yerine alternatif kutlamalar teklif etmiştir. 1 Mayıs'ı barış, kardeşlik ve bayram ruhuyla algılayan Memur-Sen, bu günün farklı bir şekilde kutlanmasını istemektedir. 1 Mayıs'ın dünya ve ülkemiz emekçilerine barış, kardeşlik, güzellik ve mutluluk getirmesini diliyor ve bu günü kutluyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious