Memur-Sen: Çalışan haklarını koruyacağız

Memur-Sen: Çalışan haklarını koruyacağız.15271
  • Giriş : 07.07.2009 / 13:10:00

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, hizmet kollarının bütününde yetkiyi elde etme azim ve kararlılığını sürdüreceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gündoğdu, düzenlediği basın toplantısında, Memur-Sen'in 376 bin 355 üye ile ''Türkiye'nin en büyük memur sendikaları konfederasyonu olduğunu'' ifade ederek, ''Bunun gereği olarak sorumluluk ve güven duygusuyla birlikte toplu görüşmeyi, toplu sözleşmeye çevirerek kamu çalışanlarının haklarını korumaya devam edeceğiz'' dedi.

Memur-Sen'in yetkili konfederasyon olmasının farkının 2009 toplu görüşmelerinde hissedileceğini anlatan Gündoğdu, şöyle konuştu:

''Yetkili konfederasyon olmak Memur-Sen açısından kendisini ifade etme söylemi değil, kamu çalışanlarının sorunlarına çözüm üretme hak ve kazanımlarını geliştirme görevini yüklenmektir. Memur-Sen'in öncelikli ve vazgeçilmez hedefi kamu görevlilerinin toplu sözleşme ve grev hakkını sağlamak olacaktır.''

''YENİ VE SİVİL BİR ANAYASA''

Gündoğdu, ''Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme olarak isimlendirilen 5918 sayılı Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun''un Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ''hemen onaylanmasını'' beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Cumhurbaşkanımızdan ülkemizin demokratikleşmesine ve sivilleşmesine olan katkılarının devam ettirmesini talep ediyoruz. Aslında yaşadığımız sistem ve rejim sorunlarının temelinde mevcut darbe ürünü Anayasanın da olduğu bir gerçektir.

Yeni ve sivil bir anayasa hazırlanmadığı sürece, kapalı kapılar ardından hazırlanan ve kim tarafından hazırlandığı tespit edilemeyen demokrasi karşıtı eylem planlarının gündemi meşgul etmesinden kurtulma şansımız olmayacaktır.

Demokratik cumhuriyet idealinin önündeki engelleri kaldırmak için insanı merkeze alan özgürlükçü, emeği teminat altına alan sivil ya da sivil olmayan ayrımı yapmaksızın hukuk önünde herkesi eşitleyen, yapanın makamına, titrine değil yaptığına bakarak adaleti tesis edecek bir anayasaya ihtiyacımız var.''

ÖTV indirimlerinden sermaye sahiplerinin mutlu olduğunu ancak kamu çalışanlarının bu indirimlerden yararlanmadığını anlatan Gündoğdu, bunun önlenmesi için daha önce gündeme getirdikleri ve ekonomi çevrelerince desteklenen ''kriz çeki'' uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.

Gündoğdu, bir gazetecinin ''Memur-Sen'in hükümet tarafından desteklenen bir sendika olup olmadığı'' yönündeki sorusu üzerine, ''Memur-Sen'in ve bağlı sendikaların hiçbir kongresinde siyasi müdahale olmaz. Basında böyle bir şey çıkmaz. Memur-sen yöneticilerini Memur-Sen üyeleri seçer, kararları üyelerimiz alır. Sizler bizim hükümet politikalarına karşı duruşumuza bakın. Kuruduğumuz günkü duruşumuz ne ise şimdi de aynı duruştayız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*