Memur-Sen'den mahkemeye eleştiri

Memur-Sen'den mahkemeye eleştiri.14146
  • Giriş : 24.10.2008 / 14:27:00

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüyle ilgili kararı konusunda mahkemeyi TBMM'nin varlığını ve iradesini yok saymakla suçladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Anayasa Mahkemesinin başörtüsüyle ilgili kararı konusunda, ''Anayasa Mahkemesi, gerekçede yer verdiği değerlendirmelerle Anayasa'yı da yargılama yetkisine sahip olduğu iddiasındadır. Bu iddia, millet iradesinin somutlaştırıldığı TBMM'nin varlığını ve iradesini yok saymakla eş anlamlıdır'' iddiasında bulundu.

Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğini iptal kararının gerekçesinin, ''gerek çağın insan hakları ilkeleri ve uygulamalarını gerekse özgürlükler konusundaki açılım beklentilerini yok sayar nitelikte olduğunu'' savunarak, ''iptal kararıyla hakların genişletilmesi beklentilerine vurulan darbenin, gerekçeyle yıkıma dönüştüğünü'' öne sürdü.

Gündoğdu, ''Anayasa Mahkemesi, gerekçede yer verdiği değerlendirmelerle Anayasa'yı da yargılama yetkisine sahip olduğu iddiasındadır. Bu iddia, millet iradesinin somutlaştırıldığı TBMM'nin varlığını ve iradesini yok saymakla eş anlamlıdır'' görüşünü bildirdi.

Anayasa Mahkemesinin, ''Anayasa Değişikliği metnine yönelik yargılama yapmak yerine TBMM üyelerine ve siyaset kurumu aktörlerine yönelik toplum mühendisliği yapmayı yeğlediğini'' iddia eden Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Gerekçeyle neredeyse Anayasa'da değişiklik yapmak konusunda Anayasa Mahkemesinden icazet alması zorunlu hale getirilen TBMM'nin, yasama yetkisinin ilerleyen süreçte daha fazla daraltılmasının önüne geçilmelidir. Bunun için tek çıkar yol, anayasa yargısını ve Anayasa Mahkemesini geçmiş dönemin olumsuzluklarını da dikkate alarak düzenleyecek yeni bir Anayasa'nın ivedilikle hazırlanması ve yürürlüğe konulmasıdır. Siyaset kurumunu işlevsizleştiren, egemenliğin tek sahibi milleti ve TBMM aracılığıyla kullanılan millet iradesini hiçe sayan her tür oluşum ve girişimi engeller nitelikte hükümler içeren yeni ve sivil anayasaya duyulan ihtiyaç, bu karar ve gerekçeyle bir kat daha artmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*