Memur sendikaları, bugün hükümetle masaya oturacak

  • Giriş : 15.08.2007 / 10:16:00

Memur sendikaları, toplu görüşmeler için bugün hükümetle masaya oturacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Memur sendikaları, milyonlarca memurun merakla beklediği toplu görüşmeler için bugün hükümetle masaya oturacak.Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı, saat 14.30'da başlayacak.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası uyarınca, her hizmet kolunda en fazla üyesi bulunan sendikanın katıldığı toplu görüşmelerde, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Büro-Sen, Türk Enerji-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk Tarım Orman-Sen, Türk Ulaşım-Sen, Türk Haber-Sen, Türk İmar-Sen, Türk Eğitim-Sen; Memur-Sen'e bağlı Diyanet-Sen ve Bem-Bir-Sen ile KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen memurları temsil edecek.

En fazla üyeye sahip konfederasyon olması dolayısıyla Türkiye Kamu-Sen başkanlığında yürütülecek toplu görüşmelerde, KESK ve Memur-Sen temsilcileri de hazır bulunacak. Toplu görüşmeleri, hükümet adına Kamu İşveren Kurulu yürütecek. Kamu İşveren Kurulu; Devlet Bakanı, Başbakanlık Müsteşarı, Maliye Bakanlığı Müsteşarı, Hazine Müsteşarı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı, Devlet Personel Başkanı, Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü ile kamu işveren sendikası temsilcilerinden oluşacak.

Toplu görüşmeler, kamu görevlileri için uygulanacak katsayı ve göstergeler, aylık ve ücretler, her türlü zam ve tazminatlar, fazla çalışma ücretleri, harcırah, ikramiye, lojman tazminatı, doğum, ölüm ve aile yardımı ödenekleri, tedavi yardımı ve cenaze giderleri, yiyecek ve giyecek yardımlarıyla bu mahiyetteki diğer etkinlik ve verimlilik artırıcı yardımları kapsayacak.

Kamu-Sen yüzde 36.5 isteyecek
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''tespitlerine göre 350-400 bin dolayında kamu görevlisinin 860 YTL olan açlık sınırının altında ücret aldığını'' ifade ederek, ''2008'de, öncelikli olarak bu kesimin ücretleri açlık sınırının üstüne çekilmelidir'' dedi.

Kamu çalışanlarının yüzde 28'inin ''açlık sınırının altında ücret aldığını'' öne süren Akyıldız, ''Açlığı gözlemlemiyoruz, bizzat yaşıyoruz. Sorunlarımıza kesin çözüm bulmak amacıyla siyasi iradeden ve Kamu İşveren Kurulu üyelerinden samimi bir yaklaşım bekliyoruz'' dedi.

BASK yüzde 74 zam istiyor
Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK), bugün başlayacak toplu görüşmelerde en düşük memur maaşının 731 YTL'den 1250 YTL'ye, ortalama memur maaşının 906 YTL'den 1580 YTL'ye çıkarılmasını isteyecek.

Böylece talep edilen artış oranı en düşük maaşta yüzde 71, ortalama maaşta yüzde 74.3 olacak. BASK ayrıca kamu işçilerine yapılan iyileştirme zammının aynısının memurlara da yapılmasını isteyecek.

Yasaya göre, 15 gün içinde sonuçlanması gereken toplu görüşmelerde anlaşmaya varılması durumunda mutabakat metni imzalanarak Bakanlar Kuruluna sunulacak.

Anlaşmazlık durumunda ise uyuşmazlık tutanağı tutulacak ve Yüksek Hakem Kurulu Başkanı ve 4 öğretim görevlisinden oluşan Uzlaştırma Kurulu devreye girecek. Kurulun 5 gün içinde vereceği karara tarafların katılması durumunda, sonuç mutabakat metni olarak Bakanlar Kuruluna sunulacak.

Uzlaştırma Kurulu kararına tarafların katılmaması durumunda ise anlaşma ve anlaşmazlık konularının tümü Bakanlar Kuruluna gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious