Memur Sen'in diyalog projesine onay

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

2006’da başlayan Yenileşme ve Değişim İçin Türkiye’de Sosyal Diyalogu Güçlendirme Projesi kapsamında bir proje önerisi yapan Memur-Sen’in “Kamuda Sektörel Düzeyde İkili Sosyal Diyalog Projesi” kabul edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB, ILO ve DeLeeuw’un ortak çalışmasıyla 2006’da başlayan Yenileşme ve Değişim İçin Türkiye’de Sosyal Diyalogu Güçlendirme Projesi kapsamında bir proje önerisi yapan Memur-Sen’in “Kamuda Sektörel Düzeyde İkili Sosyal Diyalog Projesi” kabul edildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek proje10 ay sürecek.

Proje hakkında bilgi veren Memur-Sen Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Süleyman Bahadır, projenin Marmara bölgesinde Kocaeli, İstanbul, Bursa, Sakarya ve Balıkesir’i kapsadığını belirterek, projenin temel amacının kamu görevlilerinin örgütlendiği 11 hizmet kolunda, kamu görevlileri sendikaları ile sosyal partnerleri olan kamu kurum ve kuruluşları arasındaki sektörel düzeyde ikili sosyal diyalogun geliştirilmesi, özel amacının ise yerel yönetim hizmetleri hizmet kolunda sektörel ve işyeri düzeyinde sosyal diyalogun güçlendirilmesi ve çalışma barışına katkı sağlanması olduğunu söyledi.

Projenin genel amacına ulaşmak için bölgesel olarak Marmara Bölgesinde, Memur-Sen Konfederasyonu’nun yoğun şekilde örgütlü olduğu ve birbirine yakın olan Kocaeli, İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Sakarya illerinde 11 hizmet kolunda pilot olarak uygulanacak, özel hedefine ulaşmak içinse Kocaeli ilinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde pilot olarak uygulanacak.

Türkiye’de kamu görevlileri sendikalarının önemli badireler atlatarak bugünlere geldiğini ifade eden Süleyman Bahadır, grev lokavt toplu sözleşme hakkının olmaması nedeniyle adeta dernek hüviyetinde olan kamu görevlileri sendikalarının durumunun uyum süreci yaşanılan AB’nin ülkemize ilişkin yayınladığı birçok belgede dile getirildiğini, birçok belgeye konu olan bu yapının kamu görevlileri sendikaları ile sosyal partnerleri olan kamu kurum ve kuruluşlarla sosyal diyalogun gelişiminin önünde büyük bir engel olduğunu kaydetti.

Kamuda Sektörel Düzeyde İkili Sosyal Diyalogu Güçlendirme Projesi’nin bu sorunlarla birebir ilgili olarak hazırlandığı dile getiren Bahadır, kamu görevlileri sendikaları açısından merkezi düzeyde bile tam manasıyla işlemeyen sosyal diyalogun yerel düzeyde ve özellikle sektörel ve işyeri düzeyinde ülkemizde gelişmediğini söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bürokratların kamu görevlilerine karşı olumsuz bakış açısının da bu sorunda etkili olduğunu kaydeden Bahadır, sözlerine şöyle devam etti: “Kamu görevlileri sendikaları açısından en önemli sorun sosyal partnerleri ile aralarındaki her düzeyde sosyal diyalog eksikliğidir. Diğer taraftan dünyada baş döndürücü bir hızla yaşanan değişim rüzgarına ayak uydurma konusunda da sorunlar bulunmaktadır. Kamu görevlileri sendikalarının yaşadığı önemli bir sorun alanı ise üyelerinin aidiyet sorunudur. Bu sorunu gidermek için sendikaların hizmet alanlarını genişletmesi, daha etkin faaliyetlerde bulunması önemli bir ihtiyaçtır. Kamu görevlileri sendikalarının işyeri örgütlenmelerini geliştirmeye, işyeri sendika temsilciliği müessesini geliştirmeye çok fazla ihtiyaçları vardır. Projenin bu ihtiyaçları karşılamak ve memur sendikaları ile kamu arasındaki ikili sosyal diyalogu geliştirmek ve etkin şekilde işlemesine katkı sağlamak temel amacıyla hazırlanmıştır”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious