Memur zammı hükümete kaldı!

  • Giriş : 05.10.2007 / 14:11:00

Kamu İşveren kurulu ile memur sendikaları arasındaki görüşmeden sonuç çıkmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu'nun başkanlığındaki Kamu İşveren Kurulu, toplu görüşmelerde ele alınan idari konuları değerlendirmek üzere yetkili memur sendikalarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Başesgioğlu, Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantıda yaptığı açıklamada, memur sendikalarıyla daha önce gerçekleştirdikleri toplantıda, Uzlaştırma Kurulu kararlarının değerlendirildiğini hatırlattı. Ancak kurul kararları üzerinde anlaşma sağlanamaması dolayısıyla memur maaşlarına gelecek yıl yapılacak zam konusunun 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu'na bırakıldığını belirten Başesgioğlu, ''Bakanlar Kurulumuz, bu konuda önümüzdeki günlerde gerekli kararı verecektir'' dedi.

Bakan Başesgioğlu, bugün, toplu görüşmelerde ele alınan, ancak gerçekleştirilemeyen idari konuların tespiti ve gelecek süreçte bu konuların çözüme kavuşturulmasına ilişkin takip edilecek yolu değerlendirmek üzere bir araya geldiklerini kaydetti.

Başesgioğlu, şunları söyledi: ''Bu toplantının mali 2008'de uygulanacak maaş artışlarıyla bir ilgisi yok. O konuyu geçen toplantıda kapattık. Aslında o toplantıyla beraber toplu görüşmeleri kapatmamız gerekiyordu ama tarafların karşılıklı iyi niyeti ve kamu çalışanlarımız lehine idari anlamda yeni açılımlar sağlama konusunda bir irade her iki tarafta da mevcut olduğu için bu toplantıyı yapmaya karar verdik. 25 Eylülden bu yana taraflardan oluşan komisyon çalışmasını yaptı ve bir rapor hazırladı. Bu raporda tespit edilen konular var. Bu konuları arkadaşlarımız biliyorlar. Bu toplantıda sadece, önümüzdeki süreçte, tespit edilen bu konuları nasıl takip edeceğiz, bunun süreci nedir, bunun mekanizmaları ne olacak, buna karar vereceğiz ve toplantıyı bitireceğiz.''

Başesgioğlu, bir soru üzerine, mali konulara ilişkin ''mutabakatsızlık tutanağı''nın da toplantıda imzalanacağını bildirdi. Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu ile toplu görüşmelerdeki yetkili sendikaların genel başkanları katıldı. Toplantı, yapılan açıklamaların ardından basına kapatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious