Memur zammında düğümü Bakanlar Kurulu çözecek

Memur zammında düğümü Bakanlar Kurulu çözecek.12796
  • Giriş : 25.09.2007 / 14:40:00
  • Güncelleme : 25.09.2007 / 16:43:02

Memur sendikaları ile Uzlaştırma Kurulu arasındaki görüşmelerden sonuç alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 2008 yılında memur maaşlarına yapılacak zamma ilişkin son kararı Bakanlar Kurulu verecek.
Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, memurlara gelecek yıl yapılacak zam konusunu görüşmek üzere Türkiye Kamu-Sen ve Memur-Sen yöneticileriyle bir araya geldi. Başbakanlık Merkez Bina'daki toplantı saat 11.10'da başladı, toplantıdan zamlarla ilgili bir sonuç çıkmadı.

Kamu İşveren Kurulu, müzakerelere bütün memurların maaşlarına gelecek yıl “yüzde 2 2” zam yapılması, “20 20 YTL denge tazminatı” verilmesi, “sendikalılık ödentisinin 10 YTL'ye yükseltilmesi”, “taban aylıklara ise 10 YTL zam yapılması” önerisiyle oturdu.

Sendikalar ise toplu görüşmelerin 29 Ağustostaki son turunda Kamu İşveren Kurulu'nun taban aylıkların “15 +15 YTL artırılması” önerisinde bulunduğunu savunarak, pazarlıkların bu rakam üzerinden başlamasını, aksi takdirde toplantıya devam etmeyeceklerini açıkladı. Devlet Bakanı Başesgioğlu, bunun üzerine toplantıya bir süre ara verdi.

Daha sonra tekrar başlayan toplantıda, memur maaş zamları konusunda sonuç çıkmadığı bildirildi. Devam eden toplantıda, sendikaların ve Kamu İşveren Kurulu'nun, üzerinde anlaşmaya varılan idari maddelerle ilgili bir mutabakat metni imzalamayı görüştüğü öğrenildi.

4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası, Kamu İşveren Kurulu ile yetkili memur sendikaları arasında anlaşmaya varılamaması durumunda, memurlara yapılacak zam konusunda son sözü Bakanlar Kurulu'na bırakıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious