Memura ek zam yargıda

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Başbakanlık personelini kapsam dışı bırakan, memurlara "ek zam" uygulaması yargıya taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danıştay'a 5 Şubat 2007'de yapılan başvuruda, memurlara denge tazminatı ödenmesine ilişkin yasanın Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu bildirildi. Bağımsız Büro Emekçileri Sendikası'nca Danıştay'a sunulan dava dilekçesinde, yasada denge tazminatı ödenecek kurumların tek tek sayıldığı ancak Başbakanlık ve bağlı kuruluşlarda çalışan personelin kapsam dışı bırakıldığı anımsatıldı.

Aynı hukuki durumda bulunanların aynı kurallara tabi olması gerektiğine dikkat çekilerek, Maliye Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliğinin de iptali istendi. Sendika, çeşitli adlar altında ödeme almayan bütün kamu çalışanlarının denge tazminatından yararlandırılması gerektiğini bildirdi.

"DENGESİZLİK GİDERİLMELİ"

Sendika Başkanı Ayhan Çivi, ANKA'ya yaptığı açıklamada yasaya denge tazminatı ödenecek kurumların yazılması sırasında inceleme yapılmadığını belirterek, bu nedenle de Başbakanlık merkez teşkilatı başta olmak üzere, Devlet Personel Başkanlığı, TÜİK, Özelleştirme İdaresi ve Devlet Planlama Teşkilatı kapsam dışında tutulduğunu söyledi.

Çivi, bu davanın aslında sadece Başbakanlık ve Maliye Bakanlığına karşı değil, mutabakata imza atan sendikalara karşı da açıldığını söyledi.

2006'DA BAŞLADI

Ek ödeme alamayan kurumlarda çalışanlara yönelik getirilen "denge tazminatı" uygulaması Ocak 2006'da başladı. Başbakanlık ve bağlı kurumlarında fazla çalışma ücreti ödendiği gerekçesiyle çalışanlar kapsam dışında tutuldu.

Yetkili sendika, 11 Aralık 2006'da Devlet Personel Başkanlığı'na başvuruda ek ödeme almadıkları halde, denge tazminatından yararlanamayan personelin durumunun düzeltilmesini talep etti. Başkanlık ise talebi reddetti.

2007'DE 85 YTL

Memurlara ödenecek denge tazminatı miktarı, 1 Ocak-30 Haziran 2007 arasında her ay için 85.19 YTL, 1 Temmuz-31 Aralık 2007 arasında ise her ay için 87.67 YTL olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious