Memura yardımda yeni düzenleme

Memura yardımda yeni düzenleme.9081
  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Memurlar ve yeşil kartlıların tedavilerinde uygulanacak devlet yardımlarının miktar ve usulleri yeniden belirlendi. Yeni uygulama 1 Mayıs’tan itibaren başlıyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alt üst çene iskelet dökümü için ödenen tutar ise 43 YTL oldu.İmplant malzemesi için devletin ödediği para 84.75 YTL’den 90 YTL’ye çıktı. Tek çenede kronlar için toplam giderin 150 YTL’sini, alt ve üst çene birlikte ise 300 YTL’ye kadarını devlet karşılayacak.Çerçeve parası 40 YTLLens parası ödenmeyecekGözlük çerçevesi bedellerinin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en fazla 40 YTL’ye kadar olan kısmını devlet ödeyecek. Gözlük camları ise beyaz cam fiyatı üzerinden karşılanacak. Kontakt-lens bedeli ödenmeyecek.

ESWL yöntemiyle yapılacak taş kırdırma tedavilerinde, devletin ilk seans için yaptığı ödeme 169.49 YTL’den 180 YTL’ye çıkarıldı. Devlet ikinci seans için 135 YTL ve üçüncü seans için de 90 YTL ödeyecek.Avrupa’dan ilik getirme desteği 2 bin euroTedavisi için kemik iliği nakli gereken ve yurtiçinde uygun verici bulunamayanlar için yurt dışından getirilecek kemik iliği ve buna ilişkin ileri testlerin giderlerini devlet karşılayacak.Ayrıca, Türkiye’deki kemik iliği bankasının kuryesinin olmaması halinde, yurt dışından kemik iliği getirilmesine ilişkin masrafların da Avrupa için 2 bin euroya ABD ve diğer ülkeler için de 3 bin euroya kadar olan kısmını devlet ödeyecek.Tüp bebek tedavisi yaptıracak memurlardan, bundan önce tüpbebek öncesi tedavi olmaları koşulu aranacak.Başvuruda öncelik aile hekimlerineAile hekimliği uygulamasına geçilen illerde, sağlık hizmetleri alımında öncelikle aile hekimine başvurulacak. Uygulamaya geçilmeyen illerde, çalışanlar, kurumu tarafından kurum tabibine gönderilecek.Onun gerekli görmesi halinde de ikinci ya da üçüncü basamak sağlık kurumlarına sevk işlemi olacak. Aktif çalışanların bakmakla yükümlü olduğu kişiler kurum birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarına doğrudan başvurabilecek. Aynı hüküm emekliler için de geçerli olacak.Hekim, muayenehanesine hasta gönderemeyecekBulunulan yer dışında sürekli olarak tedavisi gereken ve kontrola çağrılan hastalar, bunu sevk evrakında belgelendirmek şartıyla, kurum hekimlerince, kurum hekimi bulunmuyorsa, birinci basamak sağlık kuruluşlarınca, sevk edilebilecek.Hastaların, başvurdukları resmi sağlık kurumlarında görevli hekim tarafından, ağız ve diş sağlığı, ESWL ve ileri tetkikleri yapılmak üzere, hekimin kendisinin, eşinin veya ortaklarının özel muayenehanelerine veya tedavi merkezlerine sevki yapılamayacak.Reçeteye en fazla dört çeşit ilaç yazılacakReçetelere en fazla 4 kalem ve 7 günlük tedavi dozunu aşmayacak şekilde ilaç yazılacak. İlacın piyasada bulunan en küçük ambalajı, 7 günlük tedavi dozundan fazla ise bu ilaç 1 kutu olarak verilecek. Jenerik ilaçlarda, satış fiyatı üzerinden yüzde 11 imalatçı, ithalatçı indirimi uygulanacak. Orijinal ilaçlarda ise bu oran yüzde 4 olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious